“Rusya’da turizm sektöründe iflaslar ve Türk oligopolü geliyor”

Last Updated on 7 Aralık 2020 by Turizm Günlüğü

Rusya’da, turizm sektöründe şu ana kadar piyasadan çok sayıda tur operatörünün çekilmeye başladığı ve uzmanların yılbaşından sonra bir kriz öngördüğü belirtildi.

Coronavirus salgınından en büyük darbeyi yiyen turizm sektörü için Rusya’da kötümserlik gittikçe daha da derinleşiyor. Yaz sezonunun ardından, ikinci dalga ile yılbaşı sezonunun da kaybedileceğinin anlaşılması, sektörde yakında toplu iflasların başlayabileceği yorumlarını güçlendiriyor.

Rus turizm sektörünün etkili yayın organlarından Tourprom’da yer alan bir haber analizde, şu ana kadar piyasadan çok sayıda tur operatörünün çekilmeye başladığı belirtildi ve uzmanların yılbaşından sonra bir kriz öngördüğü vurgulandı.

Bu durumun Türk tur operatörlerinin Rusya’da “oligopol piyasa” kurmasına (oligopol: piyasası, genelde 2, 3 veya 4 oyuncunun – üretici, aracı veya satıcı – hakimiyetinde şekillenen piyasa) neden olabileceği iddia edildi.

KRİTİK VİRAJ: ŞUBAT – NİSAN DÖNEMİ

Özellikle şubat ile nisan arasında tur operatörlerinin yasal olarak turist yardım fonuna para vermeleri ve finansal garanti için sigorta harcamaları yapmaları gereken dönemde parasızlıktan bunu yapamayacakları ve çoğunun piyasadan çekilmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

“PANDEMİDEN ÖNCE ZATEN DURUM KÖTÜLEŞMİŞTİ”

Avrupa’da devlet desteklerinin arttığı dönemde Rusya’da durumun gittikçe kötüleştiği vurgulanan analizde, “Beklendiği gibi, sektöre güven verecek hiçbir destek yok. Rusya turizm pazarı hızla küçülmeye, küçük ve orta ölçekli işletmeler iflas etmeye devam ediyor. 11 ay içinde, Federal Tur Operatörleri sicilinden, yurt dışında tur satışı yapan 229 turizm şirketi silindi. Bu iflas dalgası, şubat ayında, daha koronavirüs vurmadan 81 şirketle başlamıştı. Yani pandemiden önce zaten durum kötüleşmişti” vurgusu yapıldı.

2020’nin ilk çeyreğinde 174 tur acentasının kapandığı, kasım ayı sonunda 437 şirketin faal kaldığı belirtildi. 5 yıl önce bu listede yaklaşık 2.5 bin acenta bulunuyordu.

Analiz şöyle devam ediyor:

“Durumu değerlendiren uzmanlar, şubat ayından itibaren Rusya turizm sektöründe büyük bir iflas dalgası olacağını tahmin ediyor. Her yıl 15 Nisan’a kadar, tüm tur operatörlerinin Rosturizm’e bir önceki yıl satılan tur paketlerine ilişkin yıllık raporlarını sunmaları, ayrıca kişisel sorumluluk fonu ve Turist Yardımı rezerv fonuna katkı sağlamaları, ayrıca sigorta şirketlerinden yeni finansal garanti poliçesi satın almaları gerekir.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre 4 Aralık 2020 itibarıyla Rosturizm sicilinde sadece 434 tur operatörü var. 4 yıl önce bu sayı 2 bin 200 idi. Şimdi geriye, bu 434 şirketten kaçının önümüzdeki yaza kadar ayakta kalacağını ve Rusya turizm pazarında birkaç Türk tur operatörünün oligopol’ünün ortaya çıkıp çıkmayacağını bekleyip görmek kalıyor.”