Sağlık Bakanlığı karantina süresinde değişiklik yaptı

Sağlık Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada yakın temaslıların karantina süresinde değişiklik yapıldığını duyurdu. Açıklamaya göre, yakın temaslı kişilerin karantina süresi 14 günden 10 güne düşürüldü.

Sağlık Bakanlığı, yaptığı açıklamada, bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin anlık olarak takip edildiğini ve rehberlere entegre edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama ile yakın temaslı kişilerde karantinada kalma süresi yeniden düzenlendi. Yapılan güncelleme ile yakın temaslı kişilerin karantina süresi 14 günden 10 güne düşürüldü.

YAKIN TEMASLILARDA KARANTİNA 10 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantina sürecinin, PCR yapılmaksızın, 10’ncu günün sonunda biteceği, ancak bu kişilerin toplumda uyulması gereken tedbirlere devam edecekleri belirtildi.

Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7’nci günün sonunda karantina sonlandırılabilecek.

ÇALIŞANLAR SEKİZİNCİ GÜN İŞE GERİ DÖNEBİLECEK

PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5’nci günden sonra evde numune alınarak yapılabilecek.

PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7’nci günün sonunda karantina sonlandırılacak.

Yapılan açıklamaya göre, yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamayacak. Çalışanların ise 8’nci günde işe geri dönüşleri sağlanabilecek.