Rus turist evde kaldı

Geçmişte kış döneminde Güney Asya’ya, özellikle Tayland’a akın eden Ruslar bu yıl salgında evde kaldı.

Salgında birçok ülkenin sınırlarını kapatması nedeniyle yılbaşında tatil seçenekleri azalan Rus turistlerin, “kış ortasında yaz” düşleri pahalıya gerçek oluyor.

Geçmişte kış döneminde Güney Asya’ya, özellikle Tayland’a akın eden Ruslar bu yıl salgında evde kaldı.

Diğer yandan “açık” olan Maldivler gibi pahalı destinasyonlara ilgisinde artış yaşanıyor.

Rus turizmciler, turistlerin yılbaşında Zanzibar, Maldivler, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelere, fiyatları 200 bin ila 2 milyon ruble arasında değişen tur paketlerine rağbet gösterdiklerini belirtti.

“EKONOMİK TATİLİ SEVENLER BU YIL EVDE KALDILAR”

Turkrus.com’un aktardığı habere göre BVT adlı turizm şirketinin genel müdürü Oleg Belotelov; Business FM ile söyleşisinde, “Ekonomik tatili sevenler bu yıl evde kaldılar. Maldivlerde 15 Ocak’a kadar otellerin yüzde 90’u Rus turistlerle dolu. Aeroflot’ta yılbaşı öncesi ve sonrasına neredeyse bilet kalmadı. Olanların da gidiş-dönüş fiyatı 400 bin ruble. 2020 sonunda Rusya vatandaşları yılbaşı tatili için plaj destinasyonlarından büyük ölçüde yoksun kaldı” dedi.

Önceki yıllarda Tayland, Vietnam, Bali gibi daha ucuz yerlere giden çoğu kişinin bu sene tatil yapamadığını belirten Belotelov, Tanzanya’ya en ucuz iki kişilik tur paketi fiyatının 300 bin ruble civarında olduğunu söyledi.

Rus turizmci, Türkiye’ye tur paketlerinin ruble cinsinden de geçen yıla göre ucuzladığını, Maldivler ve Birleşik Arap Emirlikleri turlarının ise en az yüzde 30 pahalandığını belirtti.