2021 Fransa’ya güncel giriş koşulları

2021’de seyahatler nasıl olacak? Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gerekenler? 2021’de ülkelere güncel giriş koşulları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları haberimizde…

YURT DIŞI SEYAHATİNE ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 MADDE

 • Aşı çalışmalarıyla birlikte 2021 yılının ikinci yarısından itibaren uluslararası seyahatlerin önünün açılacağı öngörülüyor. Herhangi yeni bir olumsuzluk (aşı, mutasyon…vb) olmadığı sürece eski seyahat ettiğimiz günlere kurallara uymayı bırakmadan dönebiliriz.
 • Gideceğiniz ülkenin giriş koşullarını öğrenmeli; size ait HES Kodu, seyahat izin belgesi, PCR testi gibi belgeleri önceden temin etmelisiniz.
 • Uçuş güvenliğiniz için yanınıza yedek maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yer aldığı hijyen kiti almanızda fayda var. Bunlara ek koruyucu yüz siperliklerinden de kullanmayı unutmayın.
 • Uçak bileti almadan önce gideceğiniz ülkenin güncel giriş koşullarını ve seyahat kısıtlamasının olmadığını kontrol edin. Uçacağınız havayolu şirketinin sürekli güncellenen web sitesini ve uçuşlara dair bilgileri incelemeyi unutmayın. Sahip olduğunuz hakları ve covid-19 önlemlerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 • Ülkelerin giriş koşulları, o ülkenin güncel covid-19 ile ilgili vaka sayısı, önlem ve tedbirlerine bağlı olduğundan her an değişip güncellenebileceğini unutmayın. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin en güncel durumunu takipte kalın.

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkıp çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisinde daha sağlıklı ve güvenli seyahatlerin gerçekleşmesi için ülkeler de girişlerde uyguladığı önlemleri güncelledi. Biz de Türkiye’den gidilebilecek en popüler destinasyonların güncel giriş koşullarını araştırdık.

Türkiye’den Fransa’ya seyahat etmeyi planlayanlar için ülke girişinde uygulanan şartlar ve uçuş kısıtlamaları şöyle:

FRANSA

 • Uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması gerekiyor.
 • 11 yaş ve üstü yolcuların uçağa binmelerinden önceki son 72 saat içerisinde negatif Covid-19 testi beyan edemedikleri durumunda, Fransa’ya varışta Covid-19 testi yaptırılacaktır.
 • Fransa’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilmektedir:
 1. Fransa vatandaşları, eşleri ve çocukları.
 2. Fransa oturum sahipleri.
 3. Andora, Monako, San Marino, İsviçre, İngiltere, Vatikan, Avrupa Birliği üye ülke vatandaşları, eşleri ve çocukları.
 4. Andora, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve İngiltere oturum sahipleri.
 5. Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Güney Kore, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Tayland, Tunus veya Uruguay’dan gelecek yolcular.
 6. Lübnan’dan gelip, Türkiye üzerinden transit uçan Fransa C tipi vize sahibi Lübnan vatandaşları.
 7. Diplomatik, Resmi ve Servis pasaportlu yolcular.
 8. Gemi Adamları.
 9. Fransa’da tedavi olacaklarını kanıtlayan yolcular.
 10. Eğitim için seyahat eden yolcular.
 • 16 Mart ve 15 Haziran 2020 tarihleri arasında süresi dolan aşağıdaki belgeler sona erme tarihinden itibaren 180 gün uzatılmıştır:
 1. Uzun Süreli D Tipi Vizeler
 2. Oturum izni, diplomatik veya konsolosluk görevlileri hariç
 3. Oturum süreci onay belgesi (Attestation)
 4. Oturma İzninin Alınması belgesi (“Récépissé”)
 • Fransa’ya giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir.

Yurt dışından gelen tüm yolculara PCR testi zorunluluğu geldi

Bu bilgiler dışında tüm dünyada vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurt dışından Türkiye’ye gelişlerde ise yeni tedbirlere ihtiyaç duyuldu. Bu yeni tedbir kararı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından şöyle açıklandı:

“28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.”


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını öğrenmek için seyahat edeceğiniz havayolu firmasının güncel duyurularını takip etmeyi unutmayın. Bunun için Türk Hava Yolları ülkelerin güncel seyahat kısıtlamaları ve Pegasus Havayolları ülke kabul şartları sayfalarını inceleyebilirsiniz.