Rusya’ya giriş koşullarında güncel durum

2021’de seyahatler nasıl olacak? Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gerekenler? 2021’de ülkelere güncel giriş koşulları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları haberimizde… Rusya’ya seyahat.

YURT DIŞI SEYAHATİNE ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 MADDE

 • Aşı çalışmalarıyla birlikte 2021 yılının ikinci yarısından itibaren uluslararası seyahatlerin önünün açılacağı öngörülüyor. Herhangi yeni bir olumsuzluk (aşı, mutasyon…vb) olmadığı sürece eski seyahat ettiğimiz günlere kurallara uymayı bırakmadan dönebiliriz.
 • Gideceğiniz ülkenin giriş koşullarını öğrenmeli; size ait HES Kodu, seyahat izin belgesi, PCR testi gibi belgeleri önceden temin etmelisiniz.
 • Uçuş güvenliğiniz için yanınıza yedek maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yer aldığı hijyen kiti almanızda fayda var. Bunlara ek koruyucu yüz siperliklerinden de kullanmayı unutmayın.
 • Uçak bileti almadan önce gideceğiniz ülkenin güncel giriş koşullarını ve seyahat kısıtlamasının olmadığını kontrol edin. Uçacağınız havayolu şirketinin sürekli güncellenen web sitesini ve uçuşlara dair bilgileri incelemeyi unutmayın. Sahip olduğunuz hakları ve covid-19 önlemlerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 • Ülkelerin giriş koşulları, o ülkenin güncel covid-19 ile ilgili vaka sayısı, önlem ve tedbirlerine bağlı olduğundan her an değişip güncellenebileceğini unutmayın. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin en güncel durumunu takipte kalın.

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkıp çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisinde daha sağlıklı ve güvenli seyahatlerin gerçekleşmesi için ülkeler de girişlerde uyguladığı önlemleri güncelledi. Biz de Türkiye’den gidilebilecek en popüler destinasyonların güncel giriş koşullarını araştırdık.

Türkiye’den Rusya’ya seyahat etmeyi planlayanlar için ülke girişinde uygulanan şartlar ve uçuş kısıtlamaları şöyle:

SON DAKİKA GÜNCELLENDİ

6 TEMMUZ 2021 RUSYA’YA GİRİŞ KOŞULLARINDA SON DURUM

Rusya’ya Girişteki Kurallar Nelerdir?

Rusya Federasyonu Hükümeti Türkiye’ye uyguladığı uçuş yasağını kaldırmıştır. Ülkeye girişten önce en fazla 3 gün içerisinde yapılmış PCR testi sonucu istenmektedir. RF vatandaşları ise gerekli muayene ve testleri Rusya’ya dönüşlerini müteakip 3 gün içinde gerçekleştirebilmektedir. Ancak, yurtdışından dönen Rusların PCR testi sonuçlarını alana kadar ev ortamında izolasyona tabi olması zorunlu kılınmıştır. Türk vatandaşları bu ülkeye seyahat edebiliyor.

Rusya’dan Türkiye’ye Gelişte Uygulanan Kurallar Nelerdir?

Ülkemize girişlerde girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

Ülkemize yapılacak girişlerde kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Test sonuçları pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden Hindistan mutantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina koşulları 14. günün sonunda PCR testi negatif sonucuyla sonlandırılacaktır. Ayrıca seyahatten 72 saat önce register.health.gov.tr adresinde yer alan yolcu bilgi formunun doldurulması zorunludur.

 

26 MART 2021 RUSYA’YA GİRİŞ KOŞULLARI

 • Uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Rusya vatandaşları hariç seyahat edecek tüm misafirlerin varış itibari ile 0-48 saat içerisinde Rusça veya İngilizce olarak alınmış negatif PCR testi olmalıdır. PCR test için 0-48 saat hesabı baz alınmalıdır.
 • Yolcuların COVID-19 lgG antikorlarına sahip olduğunu kanıtlayan sağlık sertifikaları da geçerli sayılıyor.
 • Negatif sonuçlu PCR testi sağlık sertifikasına sahip olmayan yolcular uçağa kabul edilmiyor.
 • Rusya’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilmektedir:
 1. Rusya Federasyonu vatandaşları.
 2. Rusya’ya ait (pasaport şeklinde) oturum izni olan kişiler. (Pasaport içerisinde kaşelenmiş süreli oturumlar kabul edilmez)
 3. Rus vatandaşı ile evliliklerini ve birinci derece akrabalıklarını ispatlayabilecek kişiler
 4. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları (Rusya vize kurallarını karşılamaları şartıyla)
 5. Türkiye Cumhuriyeti oturum izni olan diğer ülke vatandaşları (Rusya vize kurallarını karşılamaları şartıyla)
 6. Rusya Federasyonu’nda bulunan diplomatik misyonlar, konsolosluklar ve uluslararası kuruluşların akredite veya atanmış çalışanları ve aile üyeleri
 7. Resmi heyet üyeleri
 8. Transit olarak seyahat edecek yolcular
 9. Kendi ülkelerine aktarmalı olarak devam eden Bağımsız Devletler Topluluğu, Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya Cumhuriyeti vatandaşları
 10. Ukrayna’nın Donetsk veya Lugansk bölgelerinde ikamet ettiğini kanıtlayan Ukrayna vatandaşları veya vatansız yolcular
 11. Rusya’ya yüksek vasıflı spor uzmanları olarak girecek veya Rusya’da gerçekleştirilen spor faaliyetlerine katılacak yolcular
 12. Rusya’da tedavi olacaklarını kanıtlayan yolcular
 13. Yakın bir akrabasının ölümü ile ilgili olarak verilen diplomatik, ticari veya normal vizelerin yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın özel kararı ile verilen vizelere sahip kişiler
 14. Yakın bir akrabanın ölümü ile ilgili olarak seyahat edecek kişiler, ölüm belgesinin kopyalarını ve aile ilişkilerini doğrulayan bir belgeye sahip vizesiz seyahat edebilen ülkelerden yolcular
 15. İlişki durumunu onaylayan belgenin bir kopyasının sunulmasına tabi olarak aile üyeleri (eşler, ebeveynler, çocuklar, evlat edinen ebeveynler, evlat edinilmiş ebeveynler, evlat edinilmiş veliler), Rusya vatandaşlarının vekilleri ve mütevellileri olan yolcular
 • Rusya vatandaşları ‘’https://www.gosuslugi.ru/‘’ adresinde bulunan formu doldurmalı ve varışlarından itibaren 3 gün içerisinde negatif PCR testlerini web adresine yüklemeliler.

Rusya, ‘Orta düzeyde kısıtlama’ uygulayan 119 ülke arasında yer alıyor. ‘Orta düzeyde kısıtlama’ ise şu anlama geliyor: Buraya seyahat edilmesine ancak belirli ülkeye giriş talimatlarını (COVID-19 testi dâhil olabilir) yerine getirdiğiniz takdirde izin verilir. Ayrıca ülkeye varışta ve/veya ülkeden ayrılırken karantinaya girmeniz gerekebilir.

Şu anda güncel verilere göre Rusya’ya varışta ‘karantina’ uygulanıyor. Türkiye dönüşünde ise karantina şartı bulunmuyor. Fakat yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek yolcuların resmi otoritelerin kararı üzerine; 15 Mart 2021 tarihinden itibaren uçuş öncesi son 72 saat içerisinde “register.health.gov.tr” adresindeki Türkiye Giriş Formunu doldurmaları gerekiyor. Okuma önerisi: Türkiye’ye giriş formu hakkında her şey

Türkiye Giriş Formundan muaf yolcular ise şöyle;

 • 0-6 yaş arası yolcular,
 • Türkiye üzerinden aktarmalı olarak seyahatlerine devam edecek yolcular

Seyahatinizde herhangi bir aksaklık yaşamamak için havalimanına gelmeden önce formu doldurmanız önemli.


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını öğrenmek için seyahat edeceğiniz havayolu firmasının güncel duyurularını takip etmeyi unutmayın. Bunun için Türk Hava Yolları ülkelerin güncel seyahat kısıtlamaları ve Pegasus Havayolları ülke kabul şartları sayfalarını inceleyebilirsiniz. Rusya’ya seyahat. Rusya’ya seyahat. Rusya’ya seyahat.