Fransa’ya giriş koşulları güncellendi

Fransızlar 2023’te En Çok Hangi Ülkelere Seyahat Etti?

Last Updated on 24 Mayıs 2022 by Yaşar Çelik

2021’de seyahatler nasıl olacak? Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gerekenler? 2021’de ülkelere güncel giriş koşulları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları haberimizde… Fransa giriş koşulları 

YURT DIŞI SEYAHATİNE ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 MADDE

 • Aşı çalışmalarıyla birlikte 2021 yılının ikinci yarısından itibaren uluslararası seyahatlerin önünün açılacağı öngörülüyor. Herhangi yeni bir olumsuzluk (aşı, mutasyon…vb) olmadığı sürece eski seyahat ettiğimiz günlere kurallara uymayı bırakmadan dönebiliriz.
 • Gideceğiniz ülkenin giriş koşullarını öğrenmeli; size ait HES Kodu, seyahat izin belgesi, PCR testi gibi belgeleri önceden temin etmelisiniz.
 • Uçuş güvenliğiniz için yanınıza yedek maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yer aldığı hijyen kiti almanızda fayda var. Bunlara ek koruyucu yüz siperliklerinden de kullanmayı unutmayın.
 • Uçak bileti almadan önce gideceğiniz ülkenin güncel giriş koşullarını ve seyahat kısıtlamasının olup olmadığını kontrol edin. Uçacağınız havayolu şirketinin sürekli güncellenen web sitesini ve uçuşlara dair bilgileri incelemeyi unutmayın. Sahip olduğunuz hakları ve covid-19 önlemlerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 • Ülkelerin giriş koşulları, o ülkenin güncel covid-19 ile ilgili vaka sayısı, önlem ve tedbirlerine bağlı olduğundan her an değişip güncellenebileceğini unutmayın. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin en güncel durumunu takipte kalın.

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkıp çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisinde daha sağlıklı ve güvenli seyahatlerin gerçekleşmesi için ülkeler de girişlerde uyguladığı önlemleri güncelledi. Biz de Türkiye’den gidilebilecek en popüler destinasyonların güncel giriş koşullarını araştırdık.

Türkiye’den Fransa’ya seyahat etmeyi planlayanlar için ülke girişinde uygulanan şartlar ve uçuş kısıtlamalarını sizler için araştırdık. İşte detaylar:

FRANSA

 • Uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması gerekiyor.
 • Fransa’ya seyahat edecek bütün misafirlerin ilk biniş noktasından kalkış saati itibariyle numune veriliş tarihi 0-72 saat içerisinde olan negatif PCR testi olması gerekmektedir. PCR testi harici testler kabul edilmemektedir.
  Covid-19 testinden muaf olanlar;
 • 11 yaşından küçük yolcular,
 • Avrupa Birliği üye ülkeleri, Andora, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, İsviçre ve Vatikan’dan seyahat eden yolcular.
 • Yabancı uyruklu resmi delegasyon üyeleri, diplomat ve konsolosluk çalışanları, merkezi veya ofisleri Fransa’da bulunan uluslararası organizasyon üyeleri ve aile bireyleri.
 • Fransa’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilmektedir:
 1. Fransa vatandaşları, eşleri ve çocukları.
 2. Fransa oturum sahipleri.
 3. Andora, Monako, San Marino, İsviçre, İngiltere, Vatikan (Holy See), Avrupa Birliği üye ülke vatandaşları, eşleri ve çocukları,
 4. Andora, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve İngiltere oturum sahipleri,
 5. Fransa vatandaşlarının evli olmayan partnerleri, Fransa vatandaşından yazılı bir davetiyesi olması koşulu ile
 6. Lassiez-Passer sahibi yolcular
 7. Avustralya, Japonya, Güney Kore, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Tayland’dan gelecek yolcular,
 8. Lübnan’dan gelip, Türkiye üzerinden transit uçan Fransa C tipi vize sahibi Lübnan vatandaşları,
 9. Diplomatik, Resmi(Gri/Yeşil) ve Servis pasaportlu yolcular,
 10. Gemi Adamları,
 11. Fransa’da tedavi olacaklarını kanıtlayan yolcular,
 12. Eğitim için seyahat eden yolcular,

Yolcular 7 günlük ev karantinasına tabi olup, 7. gün sonunda tekrar PCR test yaptırmak zorundadır.

Fransa, ‘Yüksek düzeyde kısıtlama’ uygulayan 97 ülke içerisinde yer alıyor. ‘Yüksek düzeyde kısıtlama’ ise şu anlama geliyor: Buraya seyahat askıya alınmış olabilir, ülke kapatılmış olabilir ya da yalnızca vatandaşı olmanız veya katı gereksinimleri karşılamanız şartıyla ülkeye giriş mümkün olabilir.

Şu anda güncel verilere göre Fransa’ya varışta ‘kısmi karantina’ uygulanıyor. Türkiye dönüşünde ise karantina şartı bulunmuyor. Fakat yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek yolcuların resmi otoritelerin kararı üzerine; 15 Mart 2021 tarihinden itibaren uçuş öncesi son 72 saat içerisinde “register.health.gov.tr” adresindeki Türkiye Giriş Formunu doldurmaları gerekiyor. Okuma önerisi: Türkiye’ye giriş formu hakkında her şey

Türkiye Giriş Formundan muaf yolcular ise şöyle;

 • 0-6 yaş arası yolcular,
 • Türkiye üzerinden aktarmalı olarak seyahatlerine devam edecek yolcular

Seyahatinizde herhangi bir aksaklık yaşamamak için havalimanına gelmeden önce formu doldurmanız önemli.

Fransa Hükümeti’nin 29 Ocak 2021 tarihinde duyurduğu yeni seyahat tedbirleri hakkında yapılan son açıklamalara göre;

1. Türkiye dahil Avrupa bölgesi (AB üyesi ülkeler, Andorra, İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino ve Vatikan) dışındaki bir ülke ile Fransa arası seyahatler, 31 Ocak 2021 itibarıyla zorunlu haller (kişisel veya ailevi nedenler, acil sağlık nedenleri ya da ertelenemeyen mesleki nedenler) dışında yasaklanmıştır.

Seyahati zorunlu olan kişilerin bu durumlarını, Fransa İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan(https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere / Certificate-of -travel-and-travel) seyahat formunu doldurmak suretiyle beyan etmeleri ve bu formu, uygun destekleyici belgelerle birlikte seyahat firmasına ibraz etmeleri gerekmektedir.

Seyahati zorunlu olanlardan 11 yaş üzeri kişilerin ayrıca, son 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları gerekmektedir.

2. Avrupa bölgesindeki bir ülkeden (AB üyesi ülkeler, Andora, İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino ve Vatikan) Fransa’ya seyahat eden 11 yaş üzeri kişilerin de, son 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları gerekmektedir. Sınır ötesi çalışanlar, karayolu taşımacıları ve sınıra azami 30 km’lik mesafede bir alan içinde ikamet eden kişiler bu yükümlülükten muaf tutulmuşlardır.

3. Fransa’ya seyahat edenlerin, ülkeye varışlarını izleyen 7 gün boyunca kendilerini tecrit etmeleri ve bu 7 günlük sürenin sonunda ikinci bir PCR testi yapmaları beklenmektedir.


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını öğrenmek için seyahat edeceğiniz havayolu firmasının güncel duyurularını takip etmeyi unutmayın. Bunun için Türk Hava Yolları ülkelerin güncel seyahat kısıtlamaları ve Pegasus Havayolları ülke kabul şartları sayfalarını inceleyebilirsiniz. Fransa giriş koşulları Fransa giriş koşulları Fransa giriş koşulları