Rus tur operatörleri: 2021 yılı 2020’den de zor geçecek

Moskova'da bulunan Saint Vasil Katedrali

Rus analistler pandemi nedeniyle konulan seyahat sınırlamalarının turizm sektörünü olağanüstü zora soktuğuna dikkat çekiyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), 2019’da operatörlerin yüzde 30’unun faaliyetine son verdiğini açıkladı. OnlineTur.ru portalının verilerine göre ise bu oran yüzde 35.

Kommersant Gazetesi’ne konuşan sektör temsilcileri, geçen yıl pek çok acentenin işletmesini kapatıp başka bir iş aramaya başladığını söyledi. Gazeteye konuşan tur acenteleri yetkilileri, acente açma maliyetinin görece düşük olması nedeniyle, işlerin düzelmesi durumunda pek çok insanın yeniden sektöre dönüş yapacağı umudunda.

“2021 YILI 2020’DEN DE ZOR GEÇECEK”

Ne var ki, işlerin ne zaman düzeleceği belirsiz. Sektör temsilcilerinin önemli bir bölümü 2021 yılının 2020’den de zor geçeceğini düşünüyor. Pandeminin sektöre verdiği zararın tam olarak anlaşılması ise ancak ilkbahar aylarında mümkün olacak. Zira oteller ve diğer işletmeler ertelenen vergi ve sigorta borçlarını ilkbaharda ödemeye başlayacak.

Rusya Turizm Ajansı’na göre, ertelenen ve Nisan’dan itibaren ödenmesi gereken borç toplamı 16 milyar Ruble (215 milyon dolar).

TÜRKİYE DAHİ CAZİP DESTİNASYON OLMAKTAN ÇIKMIŞ DURUMDA

Kommersant Gazetesi, kış satışlarının beklenenin altında kaldığına dikkat çekiyor.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre Rus turistin her mevsim gözdesi olan Türkiye dahi karantina koşullarında seyahat için cazip bir destinasyon olmaktan çıkmış durumda. Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin verileri, bu kış satışların geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 80 düştüğüne işaret ediyor.