Rusya’da yabancılara zorunlu test

Rusya’da çalışma izni alan yabancıların, tehlikeli bulaşıcı hastalıkları olmadığı ve uyuşturucu bağımlısı olmadıklarına dair sağlık raporu almalarını şart koşan yasa tasarısı Duma’da kabul edildi.

Duma’da ilk oturumda kabul edilen tasarının nihai olarak onaylanması halinde, çalışmak için ülkeye gelen yabancıların uyuşturucu bağımlısı olmadıklarına ve tehlikeli enfeksiyonlar ile HIV virüsü taşımadıklarına dair rapor ibraz etmeleri zorunlu olacak.

Rus medyasının aktardığına göre, yasa tasarısı, Rusya vatandaşları ve yabancılarla ilgili sıhhi ve epidemiyolojik bilgileri içeren bir bilgi sistemi oluşturulmasını öngörüyor.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumunun (Rospotrebnadzor) yönetimindeki sistemde sağlık kontrollerinin sonuçlarının toplanması teklif ediliyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi halinde, Rusya’da çalışma izni alan yabancı ülke vatandaşlarının, ülkeye geldikleri tarihten itibaren 30 gün içerisinde, İçişleri Bakanlığı’nın yerel birimlerine, uyuşturucu bağımlısı olmadıklarına, toplum için tehlike oluşturan enfeksiyon ve HIV virüsü taşımadıklarına dair salık raporlarını ibraz etmeleri zorunlu olacak. Aksi takdirde çalışma izinleri iptal edilecek.

Kaynak: Turkrus.com