Aşı pasaportu uygulamasını başlatan ilk Schengen ülkesi oldu

İzlanda’da, aşı pasaportu dönemi başladı.

Avrupa Birliği üyesi olmasa da Schengen Bölgesi’nin bir parçası olan İzlanda’da, uluslararası seyahatleri kolaylaştırması öngörülen aşı sertifikası verilmeye başlandı.

Bunun Schengen Bölgesi ülkeleri arasında bir ilk olduğu belirtiliyor.

AB, COVID – 19 aşısı olanlara “aşı sertifikası” ya da “aşı pasaportu” verilip verilmemesi konusunda henüz uzlaşamazken İzlanda’da sertifikalar dağıtılmaya başlandı.

İLK SCHENGEN ÜLKESİ OLDU

Sputnik’in SchengenVisaInfo.com sitesinin aktardığı habere göre; İzlanda bunu yapan ilk Schengen Bölgesi ülkesi oldu.

İzlanda Sağlık Bakanlığı, aşının iki dozunu da vurulan 4 bin 800 İzlandalı’nın bu belgeyi almaya hak kazandığını açıkladı ve sertifikanın dağıtımı için özel bir internet sitesini hizmete soktu.

AMAÇ: ÜLKELER ARASI HAREKETLİLİĞİ KOLAYLAŞTIRMAK

Bakanlık açıklamasında “Amaç, aşı olanların sınır kontrollerinde sertifika gösterip kısıtlamalardan muaf olabilmelerini, bu sayede de ülkeler arası hareketliliği kolaylaştırmak” ifadesi kullanıldı. Öte yandan bunun gerçekleşebilmesi için bu belgelerin diğer ülkeler tarafından da kabul edilir olması gerekiyor.

HENÜZ NETLİK BULUNMUYOR

AB üyesi olmayan ama Schengen Bölgesi kapsamında olduğundan serbest dolaşım hakkı bulunan İzlanda, diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşlarına benzer sertifikalar gösterdikleri takdirde ülkeye girmelerine izin veriyor.

AB’de aşı sertifikasının nasıl oluşturulacağı, ne tür bilgiler içereceği, ülkeler tarafından karşılıklı tanınırlığının nasıl sağlanacağı, hukuki zemini ve üçüncü ülkeler için geçerliliği gibi konularda henüz netlik bulunmuyor.

İzlanda’da mutlaka görülmesi gereken 20 yer