Rehberlerin rehberi Prof. Dr. Şadan Gökovalı vefat etti

Last Updated on 1 Şubat 2021 by Turizm Günlüğü

Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı yaşamını yitirdi.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı (82), tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

“Halikarnas Balıkçısı” mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı ve Azra Erhat’ın manevi oğlu olan gazeteci, araştırmacı, şair, yazar, rehber, eğitimci Prof. Dr. Gökovalı, 2002 yılında profesör olarak Ege Üniversitesi’nde sonra Yaşar Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Gökovalı, Türkiye’de kültür turlarının başlatıcılarından oldu.

Şadan Gökovalı’nın cenazesi Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi’nde toprağa verilecek.

—O—

Turizm Günlüğü Ailesi olarak; merhuma rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır, başsağlığı diliyoruz.

—O—

ŞADAN GÖKOVALI KİMDİR?

1939 yılında Muğla’nın Gökova beldesinde doğan Şadan Gökovalı, ilkokulu Ula’da, ortaokulu Muğla’da bitirdi.

Aydın Ticaret Lisesi’nin ardından İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1962 yılında diploma alan Gökovalı, 1959’da İzmir’de yayınlanan Ege Ekspres Gazetesi’nde başladığı profesyonel gazeteciliği, TRT’de yapımcı ve yönetici olarak sürdürdü. Daha sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulunda öğreticiliğe başladı.

Profesyonel Ülkesel Rehber oldu. Gazetecilik Başarı Armağanı yarışmalarında özellikle araştırma, dizi yazı, turizm vb. dallarında birçok birincilik ve derece aldı.

Üniversitelerde okuttuğu derslerle ilgili notların yanı sıra, ülkemizin başlıca turistik yöreleri konusunda çeşitli dillerde yayınlanmış 30 kadar kitabı vardır.