Merkel’den yaz sezonu için umutlandıran açıklama

Almanya Başbakanı Merkel
Almanya Başbakanı Merkel

Last Updated on 2 Şubat 2021 by Turizm Günlüğü

Aşı tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle aşı üreticileri ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaz sonuna kadar herkese aşı teklifi sunulmuş olacağını söyledi.

Almanya’da hükümet, eyaletler ve aşı üreticisi firmaların temsilcileri koronavirüs aşılarının tedariğinde yaşanan sıkıntıları video konferansta masaya yatırdı.

“Aşı Zirvesi” olarak adlandırılan video konferansa Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları, ilgili federal bakanlar, aşı üreticisi firmaların temsilcileri ve AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides ile Avrupa Birliği’nin iç pazardan sorumlu komiseri Thierry Breton katıldı.

Başbakan Angela Merkel, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ve Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller, konferanstan sonra düzenlenen basın toplantısında da zirvede ele alınan konuları değerlendirdi.

AŞI ÜRETİCİLERİNE TEŞEKKÜR

Aşı üreticilerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Merkel, aşı üreticilerinin vadettikleri süre içinde teslimatları yapıp yapamayacakları, Almanya dışındaki ülkelerde aşılama uygulamaları ve Almanya’da bundan sonra izlenecek yolla ilgili görüşmeler yapıldığını söyledi.

Merkel, “yaz sonuna kadar herkese aşı teklifi sunulmuş olacağına” ilişkin vaadini yineleyerek “Üçüncü çeyreğin sonuna kadar her vatandaşa aşı teklif edebileceğimiz iddiası devam edebilecek” dedi.

Merkel, bu taahhüdün Johnson&Johnson ve Curevac’ın geliştirdikleri aşıların onay almaması durumunda da geçerli olduğunu söyledi.

Aşılama işlemlerinin daha iyi planlabilmesi için federal ve eyalet hükümetlerinin “Ulusal Aşılama Planı” oluşturmak istediklerini kaydeden Merkel, böylece vatandaşlara güvence verileceğini dile getirdi.

SAĞLIK BAKANI SPAHN İYİMSER

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Sağlık Bakanlığı yılın ikinci çeyreğinden itibaren aşılama kampanyasının gözle görüler bir şekilde hız kazanmasını bekliyor.

Sağlık Bakanı Jens Spahn, Almanya’da kitlesel aşılama kampanyasına geçilmesi halinde haftada 5 milyon kişinin aşılanmasının beklendiğini söyledi. Ancak bunun yeterince aşının temin edilmesiyle mümkün olabileceğini savunan Spahn, yeterli miktarda aşının temin edilmesinden ve gerekli saklama koşullarının sağlanmasından sonra ülke genelindeki 50 bin civarındaki doktor muayenehanesinde aşılama işleminin yapılacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı, içinde bulunduğumuz ilk çeyreğin sonuna kadar değişik üreticilerden 18 milyon 300 bin, ikinci çeyreğin sonunda 77 milyon 100 bin, üçüncü çeyreğinde sonunda ise 126 milyon 600 bin doz aşının tedarik edilmesini bekliyor. Bakanlığın tahminlerine göre yıl sonuna kadar Almanya’da 322 milyon 200 bin doz korona aşısı temin edilmiş olacak.

AB’DEN ORTAK AŞI STRATEJİSİNE SAVUNMA

Zirveye Brüksel’den katılan AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, AB Komisyonu’nun korona aşılarının 27 üye ülkede eşit dağılımı ile ilgili daha önceden belirlediği proserdürleri ve aşı üreticileri ile yapılan sözleşmeleri savundu. AB Komisyonu temsilcisi, aşı alımlarıyla ilgili sürecin şeffaf olarak yürütüldüğünü de vurguladı.

HEDEF YAZ SONUNA KADAR AVRUPA BİRLİĞİ’NDEKİ YETİŞKİNLERİN YÜZDE 70’İNİ AŞILAMAK

“Vatandaşlarımızın hepsine yetecek kadar dozda aşıyı temin edeceğiz” diye konuşan Kyriakides, sipariş edilen 18.5 milyon doz aşının teslim alındığını ve şu ana kadar 12 milyondan fazla aşının da insanlara uygulandığını belirterek, yaz sonuna kadar Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini Covid-19’a karşı aşılama hedefinin ulaşılabilir olduğunu vurguladı.