Rusya’ya charter uçaklarla “aşı turu” düzenleme önerisi

İzvestiya Gazetesi, tur firmalarının coronavirus aşısı olmak isteyen yabancıları yüzer kişilik gruplar halinde Rusya’ya getirmek istediğini yazdı.

Dünyanın geneline kıyasla aşı sıkıntısı yaşanmayan, pek çok ülkeye aşı yollamaya devam eden Rusya’da aşılama her gün daha da yaygınlaşarak devam ediyor.

Artık AVM’lere kurulan özel kabinlerde bile vatandaşlara ücretsiz aşılama yapılırken, kategori ayrımı olmaksızın isteyen herkesin aşı olmak üzere e-devlet sistemi üzerinden kayıtları alınmaya başlandı.

Şimdi de “aşı turizmi” konusu gündeme geldi…

İzvestiya Gazetesi, tur firmalarının coronavirus aşısı olmak isteyen yabancıları yüzer kişilik gruplar halinde Rusya’ya getirmek istediğini yazdı. Haberde özellikle Güney Doğu Asya ve Latin Amerika ülkelerinde Rusya’da aşı olmak için ciddi bir talep olduğu bilgisi yer alıyor.

Gazeteye konuşan tur operatörü Intourist’in temsilcisi, birlikte iş yaptıkları yabancı şirketlerden bu yönde çok fazla soru aldıklarını söyledi. Temsilci gerekli izinlerin alınması durumunda yüzer kişilik charter seferleri düzenlemeye hazır olduklarını da dile getiriyor.

UZMANLAR GERÇEKÇİ BULMUYOR

1 Ocak 2021 itibarıyla 50’den fazla ülkenin vatandaşları Rusya’ya turist olarak giriş yapabiliyor.

Ancak daha önce 1 Ocak’ta başlayacağı duyurulan elektronik vize uygulaması, pandemi nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelenmiş durumda.

Rusya, 1 Şubat’tan itibaren Avrasya Ekonomik Komisyonu’na üye ülkelerin vatandaşlarına da kapıları açıyor. Buna göre, Belarus, Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan vatandaşları, Rusya’ya giriş yapabilecek.

İzvestiya Gazetesi’nin ulaştığı Rusya Turizm Ajansı (Rosturizm) yetkilileri, konuyla ilgili yorum yapmadı.

Gazeteye konuşan diğer uzmanlar ise henüz Rusya vatandaşları için yeterli miktarda aşı bulunmazken yabancılara aşı yapılması olasılığını gerçekçi bulmadıklarını belirtiyor.

Kaynak: Turkrus.com