Sahte COVID – 19 test sonucu belgesine karşı uyardı

Last Updated on 2 Şubat 2021 by Turizm Günlüğü

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı, yolcuları sahte COVID – 19 test sonucu belgesine karşı uyardı.

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol), Avrupa Birliği (AB) içinde veya diğer ülkelere seyahat edecek yolcuları sahte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) negatif test sonucu belgesine karşı uyardı.

Europol’den yapılan yazılı açıklamada, Fransa, İngiltere, Hollanda ve İspanya’da yolculara para karşılığı sahte COVID – 19 test sonucu belgesi satan kişilerin yakalandığı belirtildi.

Sputnik’in haberine göre açıklamada, Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’nda 150 ile 300 Euro arsında değişen fiyatlara sahte test sonucu hazırlayan 7 kişilik bir şebekenin yakalandığı kaydedildi.

İngiltere’de Luton Havalimanı’nda yakalan bir kişinin, mağdurları “hızlı sonuç veren test” ile kandırarak sahte testler için 100 Pound istediği aktarılan açıklamada, İspanya ve Hollanda’da benzer olayların görüldüğü ve 40 ile 60 Euro arasında değişen fiyatlara sahte negatif test sonucu hazırlandığı ifade edildi.

Europol, İrlanda merkezli suç örgütü “Rathkeale Rovers Mobile”nin COVID – 19 test sonuçlarının değiştirilebildiği bir mobil uygulama geliştirdiği bilgisine ulaştıklarını kaydetti.