Aşı ve hızlı testler sayesinde turizmde patlama bekleniyor

Alman Hükümetin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiss’a göre, aşı ve hızlı testler sayesinde Mayıs’tan sonra seyahat koşulları oluşacak ve yaz tatillerinde patlama yaşanacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yazı tatil beldeleri yerine evlerinde geçirmek zorunda kalan Almanlara, Hükümetin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiss’ın açıklamaları önümüzdeki yaz için ümit oldu.

Aşı ve hızlı testler sayesinde yaz tatillerinde patlama yaşanacak

Bareiss, Nisan ayına denk gelen Paskalya tatilinden sonra bir rahatlama beklendiğini belirterek Mayıs ayındaki Hamsin Yortusu tatilinde ülke içinde seyahate çıkma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Turizm sektörü kayıplarının bir kısmını yazın telafi edecek

Yaz aylarında ise “Tatil seyahatlerinde bir patlama olacağını düşünüyorum” diye konuşan Bareiss, turizm sektörünün kış ve ilkbahardaki maddi kayıplarının bir kısmını yaz sezonunda telafi edebileceğini kaydetti.

Önce Avrupa içinde seyahatler başlayacak

Aşıların artması ve hızlı korona testleri sayesinde tatil seyahatlerinin kademeli olarak mümkün olabileceğini ifade eden Bareiss, “Tabii ki, 2021 hâlâ bir kriz yılı olacak” dedi. Bareiss yılın yarısından itibaren başta Almanya ve Avrupa’da, daha sonra da uzak ülkelerde tatil yapmanın mümkün olmasını beklediğini de kaydetti.

Seyahat şirketlerini de iflas tehlikesi beklemiyor

Almanya’da halk arasında seyahat etme arzusunun genel olarak yüksek olduğuna işaret eden Bareiss, seyahat şirketlerini de iflas tehlikesi beklemediğini söyledi. Almanya’da turizm sektörünün son 10 yılda büyük bir atılım sergilediğine dikkat çeken yetkili, önümüzdeki süreçte hızla perspektif oluşturulması durumunda sektörün yeniden eski gücünü kazanabileceğini ifade etti.

Ekonomik istikrar fonundan tur operatörleri ve havayolları yararlandı

Geçen yıl kısıtlamalar nedeniyle otel konaklamalarının yüzde 40 oranında düştüğü Almanya’da pandeminin başlangıcında oluşturulan ekonomik istikrar fonundan otellerin yanı sıra havayolu şirketi Lufthansa, TUI ve FTI gibi çok sayıda turizm şirketi de yararlandı.

Kaynak: ©Deutsche Welle Türkçe