Ruslara vize vermeye başlıyor

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Ruslara vize vermeye başlayacak.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, 1 Mart’tan itibaren Rusya Federasyonu vatandaşları için, online formatta da dahil olmak üzere, turist vizesi vermeye yeniden başlayacak.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Turizm Bakanlığı temsilcisi Demetris Demetriou, bu konu hakkında yaptığı açıklamada; “1 Mart’tan itibaren, Rusya dahil 56 ülkeden vatandaşlara sınırlar açılıyor. Rus turistler için de vize işlemi başlayacak. Bu vize için online başvuru yapılabilir. Ayrıca gelen tüm yabancılar için karantina da kaldırılıyor” ifadelerini kullandı.

ÜÇ TURİST KATEGORİSİ

Demetriou, Kıbrıs Rum Kesimi’nin, 1 Mart’tan itibaren turistleri ülkelerdeki koronavirüs durumuna dayanarak üç kategoriye ayıracağını belirtti.

“Kırmızı kategori” ülkeleri temsilcilerinin girişi için 3 günlük PCR testine ve ayrıca ülkeye vardıktan sonra başka bir PCR testine daha yaptırmaları gerekecek.

“Turuncu kategori”de yer alan ülkelerin vatandaşlarının girişi için yalnızca bir teste ihtiyaç olacak.

“Yeşil kategori” den vatandaşlar ise hiçbir test vermeden ülkeye girebilecek.

Gazetemru.com’un haberine göre; turistler testlerin fiyatını kendileri ödeyecek iken, Kıbrıs Rum Kesimi’nin herhangi bir ülkeden gelen vatandaşlar için özel yapacağı testler ise bedava olacak.