İşte Pegasus’un güncel yurt dışı uçuşları ve ülke kabul şartları

Yeni tip coronavirus Covid-19 pandemisi nedeniyle yurt dışı uçuşları gerekli şartlar yerine getirildikten sonra yapılabiliyor. İşte Pegasus Havayolları yolcuları için Türkiye’den en çok gidilen Almanya, Rusya, İngiltere ve Fransa ülkelerinin güncel durumu ve ülke kabul şartları…

Haberimizin detaylarına geçmeden önce bilmeniz gereken önemli notlar:


NOT: Pegasus, İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğruluğunu ve güncelliğini düzenli olarak gözden geçirmektedir. Bununla birlikte COVID-19 önlemleri kapsamında ülkelerin giriş kuralları gerektiğinde ülkelerin resmi merciler tarafında değiştirilebilmektedir. Dolayısıyla seyahatinizi planlarken bu kurallar için resmi kaynakları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Haberimizde yer almayan diğer ülkelere Pegasus Havayolları’nın “Hangi Ülkelere Uçabilirim?” sayfasından ulaşabilirsiniz.

HAVALİMANINA GELMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

Aşağıdaki ülkelere seyahat edecek yolcularımızın ilgili ülkenin mobil uygulamasını indirip gerekli işlemleri yapması ve var ise online formu doldurması gerekmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri:
– Dubai: COVID-19- DXB Smart uygulaması Android & iOS
– Sharjah: ALHOSN uygulaması Android & iOS

Kuveyt: Shlonik uygulaması Android & iOS
Katar: EHTERAZ uygulaması Android & iOS
Lübnan: COVIDLEBTRA uygulaması
Ukrayna: ACT AT HOME uygulaması Android & iOS
Umman: Tarassud+ uygulaması Android & iOS
Ürdün: AMAN uygulaması Android & iOS

Aşağıdaki ülkelere seyahat edecek yolcularımızın dijital sağlık bilgi formunu doldurmaları gerekmektedir.

Çekya: Çekya sağlık bilgi formu için tıklayınız.
Fransa: Fransa sağlık bilgi formu için tıklayınız.
İngiltere: İngiltere sağlık bilgi formu için tıklayınız.
İspanya: İspanya sağlık bilgi formu için tıklayınız.
İsrail: İsrail sağlık bilgi formu için tıklayınız.
Lübnan: Lübnan sağlık bilgi formu için tıklayınız.
Ürdün: Ürdün sağlık bilgi formu için tıklayınız.


TÜRKİYE

Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlarımızda tüm misafirlerimizin Türkiye’ye gelen uçuşlarının kalkışından en fazla 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Üzerinde PCR veya RNA ibaresi olmayan testler kabul edilmeyecektir. Test sonucu ibraz edemeyen veya test türü belirtilen şartlara uymayan yolcular sefere kabul edilmeyecektir. PCR testleri hem çıktı olarak hem de online olarak kabul edilebilir.

PCR testten muaf olan misafirler;

 • 0-6 yaş arası,
 • Cenaze beraberinde gelecek Türk vatandaşları (Türkiye girişinde PCR testi yapılacaktır.)
 • Cenazesi olduğunu beyan eden Türk vatandaşları (Türkiye girişinde PCR testi yapılacaktır.)
 • KKTC’den Türkiye’ye seyahat edecek, hudut geçiş belgesine sahip er ve erbaşlar (PCR test ve karantinadan muaf tutulacaktır.)
 • Gemici/Denizciadamı,
 • Türkiye’ye giriş yapmayacak, SAW’dan dış hat transfer uçuş yapacak olan yolcular, Transit yolcuların son varış ülkesinin kurallarını kontrol etmesi gerekmektedir.

– Hold bagajı olan misafirler için; devam uçuşunun Pegasus Havayolları’nın Interline/Codeshare anlaşması olan bir havayolu ile olması gerekmektedir.
– Sadece el bagajı olan misafirler için; online check-in olması şartıyla tüm firmalar,

 1. Resmi vize kuralları geçerlidir.
 2. Ülkeye giriş yapmadan önce uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması gerekmektedir.
 3. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 65 yaş üstü olup dış hat uçuşlarından, iç hat uçuşlarına bağlantısı olan veya iç hat uçuşlarından dış hat uçuşlarına bağlantısı olan misafirler seyahat izin belgesi olmadan devam biletlerini göstermek şartı ile seyahat edebileceklerdir.
 4. Uçuş ekibi PCR testi ve karantinadan muaf tutulacaktır.
 5. COVID-19 Yetkilendirilmiş Test Hastane ve Laboratuvar Listesi

23.01.2021 tarihinden itibaren bir sonraki bildirime kadar Danimarka, Birleşik Krallık, Brezilya ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye tüm uçuşlar aşağıdaki muafiyetlerle askıya alınmıştır:

 • Havayolu operatörlerinin Türkiye’den Danimarka ve İngiltere’ye yolcu taşımasına izin verilecektir.
 • Havayolu operatörlerinin transit yolcu taşımasına izin verilecektir.
 • Üçüncü ülkelerden Türkiye’ye seyahat eden yolcular son 10 gün içinde Danimarka, İngiltere, Bezilya ve Güney Afrika’da bulundularsa varışlarında yetkililer tarafından seçilen yerlerde 14 gün karantinaya girecekler. Bu şartları karşılayan 6 yaş ve üzeri yolcular uçuştan 0-72 saat önce alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmek zorundadır.
 • Uçuş ekipleri PCR ve karantina kısıtlamalarından muaftır.

ALMANYA

Sizin yapmanız gerekenler: Uçuştan önce dijital olan yolcu bilgi formunu doldurmanız zorunludur.  Online Yolcu Bilgi Formu için tıklayınız.

Almanya’ya seyahat edecek bütün yolcuların Almanya’ya varış itibari ile 0-48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi olması gerekmektedir. PCR testi ibraz etmekten muaf yolcular;

 • Diplomatik Pasaport sahipleri.
 • Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışında görevlendirilmiş resmi personel.
 • 0-2 yaşındaki yolcular.
 • Dış hat istasyonlardan gelip Almanya’ya seyahat edecek yolculardan test istenmeyecektir.

Almanya’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilecektir.

 • Almanya’ya vatandaşları,
 • Almanya’ya ait oturum sahipleri,
 • Avrupa Birliği vatandaşları,
 • Avrupa Birliği’ne ait oturum sahipleri,
 • Avrupa Birliği’ne ait D tipi vize sahipleri,
 • 17 Mart 2020’den sonra düzenlenmiş Almanya vize sahibi yolcular,
 • Almanya vatandaşlarının ve oturumu olanların evli olmayan partnerleri, ilişki bildirim formları ile,
 • C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin aile üyelerinin (sadece anne, baba ve kardeş) acil durumları halinde destekleyici belge (ölüm, düğün ve doğum belgesi vb.) sunmaları koşuluyla;
 1. Cenaze ve Düğün,
 2. 18 yaşından küçük çocukları Almanya’da yaşayan ebeveynler,
 3. Alman vatandaşı eşi ile seyahat eden kişiler,
 4. Alman vatandaşı çocukları ile seyahat edenler,
 • C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin önemli iş sebepleri (satış sözleşmesi veya bakım/onarım gibi) ile seyahatlerinde Almanya’da bulunan şirket tarafından onaylı evrakı olması şartıyla, (Toplantılara katılım hariç)
 • Avusturalya, Singapur, Yeni Zelanda, Tayland ve Güney Kore’de yaşayan yolcular (Türkiye’de daimî ikamet etmeyenler) vize veya oturum ile (vize veya oturum ihtiyaç duyuyorlar ise)
 • ABD’de bağlantılı uçuşu olan kişiler ABD oturumuna sahip olmaları halinde seyahat edebilirler.
 1. Oturum sahibi olmayan ABD vizelerinin hiçbir türü kabul edilmeyecektir,
 2. Turistik veya arkadaş ziyareti amaçlı seyahatlerde Servis (Gri) veya Hususi (Yeşil) pasaport sahibi kişiler kabul edilmeyecektir.
 3. Almanya’ya giriş yapan tüm yolculara 10 gün karantina uygulanır.
 4. Karantina ve PCR test muafiyetlerinin listesi için tıklayınız.

RUSYA FEDERASYONU

Sizin yapmanız gerekenler: Uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması gerekmektedir.

Rusya vatandaşları hariç seyahat edecek tüm misafirlerin varış itibari ile 0-72 saat içerisinde Rusça veya İngilizce olarak alınmış negatif PCR testi olmalıdır. PCR test için 0-72 saat hesabı baz alınmalıdır. (Noter tasdikli Rusça tercümesi olan PCR testi kabul edilmektedir.)

Rusya’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilmektedir.

 • Rusya Federasyonu vatandaşları.
 • Rusya’ya ait (pasaport şeklinde) oturum izni olan kişiler. (Pasaport içerisinde kaşelenmiş süreli oturumlar kabul edilmez)
 • Rus vatandaşı ile evliliklerini ve birinci derece akrabalıklarını ispatlayabilecek kişiler
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları (Rusya vize kurallarını karşılamaları şartıyla)
 • Türkiye Cumhuriyeti oturum izni olan diğer ülke vatandaşları (Rusya vize kurallarını karşılamaları şartıyla)
 • Rusya Federasyonu’nda bulunan diplomatik misyonlar, konsolosluklar ve uluslararası kuruluşların akredite veya atanmış çalışanları ve aile üyeleri
 • Resmi heyet üyeleri
 • Transit olarak seyahat edecek yolcular
 • Kendi ülkelerine aktarmalı olarak devam eden Bağımsız Devletler Topluluğu, Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya Cumhuriyeti vatandaşları
 • Ukrayna’nın Donetsk veya Lugansk bölgelerinde ikamet ettiğini kanıtlayan Ukrayna vatandaşları veya vatansız yolcular
 • Rusya’ya yüksek vasıflı spor uzmanları olarak girecek veya Rusya’da gerçekleştirilen spor faaliyetlerine katılacak yolcular
 • Rusya’da tedavi olacaklarını kanıtlayan yolcular
 • Yakın bir akrabasının ölümü ile ilgili olarak verilen diplomatik, ticari veya normal vizelerin yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın özel kararı ile verilen vizelere sahip kişiler
 • Yakın bir akrabanın ölümü ile ilgili olarak seyahat edecek kişiler, ölüm belgesinin kopyalarını ve aile ilişkilerini doğrulayan bir belgeye sahip vizesiz seyahat edebilen ülkelerden yolcular
 • İlişki durumunu onaylayan belgenin bir kopyasının sunulmasına tabi olarak aile üyeleri (eşler, ebeveynler, çocuklar, evlat edinen ebeveynler, evlat edinilmiş ebeveynler, evlat edinilmiş veliler), Rusya vatandaşlarının vekilleri ve mütevellileri olan yolcular

Rusya vatandaşları “https://www.gosuslugi.ru/” adresinde bulunan formu doldurmalı ve varışlarından itibaren 3 gün içerisinde negatif PCR testlerini web adresine yüklemeliler.

İNGİLTERE

Sizin yapmanız gerekenler: Uçuştan önce dijital olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması ve QR kod alınması gerekmektedir. İngiltere Sağlık bilgi formu için lütfen tıklayınız.

Kısıtlama bulunmamaktadır. Resmi vize kuralları geçerlidir.

İngiltere’ye seyahat edecek tüm yolcuların kalkış saati itibariyle 72 saati aşmayan Coronavirus (COVID-19) PCR veya LAMP test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız. (11 yaş altı ve Denizci/Gemici adamı, PCR test uygulamasından muaftır.)

İngiltere’ye giriş yapacak yolcuların 10 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. Arzu edilmesi halinde karantinanın 5.gününde tekrar test yaptırılabilecek ve test sonucunun negatif çıkması durumunda karantinadan çıkılabilecektir.

İngiltere Karantina muafiyetlerinin listesi için lütfen tıklayınız.

Angola, Arjantin,Birleşik Arap Emirlikleri,Bolivya, Botsvana, Brezilya,Burundi,Yeşil Burun Adaları, Şili, Kolombiya, Ekvador, Eswatini, Fransız Guyanası, Guyana, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibya, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz,Ruanda,Seyşeller, Güney Afrika, Surinam, Uruguay, Venezuela, Zambiya veya Zimbabve’de son 10 gün içinde bulunan veya transit geçen yolcular girişine izin verilmiyor. İngiltere vatandaşları, İrlanda vatandaşları ve İngiltere oturum sahipleri hariç.

FRANSA

Sizin yapmanız gerekenler: Uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması gerekmektedir.

Fransa’ya seyahat edecek bütün misafirlerin ilk biniş noktasından kalkış saati itibariyle numune veriliş tarihi 0-72 saat içerisinde olan negatif PCR testi olması gerekmektedir. PCR testi harici testler kabul edilmemektedir.

Covid-19 testinden muaf olanlar;

 • 11 yaşından küçük yolcular,
 • Avrupa Birliği üye ülkeleri, Andora, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, İsviçre ve Vatikan’dan seyahat eden yolcular.
 • Yabancı uyruklu resmi delegasyon üyeleri, diplomat ve konsolosluk çalışanları, merkezi veya ofisleri Fransa’da bulunan uluslararası organizasyon üyeleri ve aile bireyleri.

Fransa’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilmektedir.

 • Fransa vatandaşları, eşleri ve çocukları.
 • Fransa oturum sahipleri.
 • Andora, Monako, San Marino, İsviçre, İngiltere, Vatikan, Avrupa Birliği üye ülke vatandaşları, eşleri ve çocukları,
 • Andora, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve İngiltere oturum sahipleri,
 • Fransa vatandaşlarının evli olmayan partnerleri, Fransa vatandaşından yazılı bir davetiyesi olması koşulu ile
 • Lassiez-Passer sahibi yolcular
 • Avustralya, Japonya, Güney Kore, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Tayland’dan gelecek yolcular,
 • Lübnan’dan gelip, Türkiye üzerinden transit uçan Fransa C tipi vize sahibi Lübnan vatandaşları,
 • Diplomatik, Resmi(Gri/Yeşil) ve Servis pasaportlu yolcular,
 • Gemi Adamları,
 • Fransa’da tedavi olacaklarını kanıtlayan yolcular,
 • Eğitim için seyahat eden yolcular,
 • Yolcular 7 günlük ev karantinasına tabi olup, 7. gün sonunda tekrar PCR test yaptırmak zorundadır.

Daha fazla bilgi için: Lütfen Tıklayınız.