Ruslar sıcak denizlere Türkiye’den ev alarak iniyor

Tarih boyu sıcak denizlere inme sevdasını savaşarak başaramayan Ruslar, Türkiye’den parayla ev alarak bu hayallerine kavuşuyor.

Rusların tarih boyu sıcak denizlere inme sevdası Türkiye sayesinde gerçekleşiyor.

Ruslar Türkiye’de 1,2 milyar dolarlık gayrimenkul satın aldı. Rus vatandaşları İran ve Irak vatandaşlarının ardından Türkiye’den en çok emlak alan ülkeler arasında üçüncü sıraya çıktı.

Pandeminin de etkisiyle Türkiye’de konut ve arsa ve ticari iş yeri alan Rusların sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23 arttı.

Rus vatandaşları sadece geçen yıl Türkiye’de 3 binden fazla, toplam değeri 9.2 milyar rublelik (1.2 milyar dolar) konut ve ticari gayrimenkul satın aldı.

Türk kıyılarına olan sınırsız sevgiye ek olarak, Ruslar para kazanma arzusuyla da yerel gayrimenkullere yatırım yapmaya teşvik ediliyor.

MOSKOVA’DA TEK ODALI BİR EV FİYATINA ALANYA’DA YAZLIK

Türkiye’de en çok ev alan Ruslar arasında Moskovalılar ilk sırada bulunuyor. Bunda hiç kuşkusuz Rusya’nın en zengin şehrinin Moskova olmasının yeri büyük.

Moskova Çevre Yolu’nun dışında tek odalı bir dairenin fiyatına Türkiye’de denize sıfır ya da yakın bir daire satın alınabiliyor.

EN ÇOK SATIŞ İSTANBUL, ANTALYA VE ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİ

Haberrus.ru’nun haberine göre şimdiye kadar, Türkiye’de yabancıların emlak talebi en çok İstanbul, Antalya ve Ankara’da bulunan mülklerde yoğunlaştı. Bu şehirler 2020’de yabancılara yapılan işlemlerin yaklaşık yüzde 73’ünü oluşturdu.

Ayrıca Bursa, Mersin, Yalova, İzmir, Samsun, Sakarya, Trabzon illerinde aktif olarak yabancılara gayrimenkul satılan iller oldu.

ALANYA VE ANTALYA’DA RUSLARIN KONUT TALEBİ İKİYE KATLANDI

2019 göstergelerine kıyasla Rusların bazı Türk bölgelerinde gayrimenkul satın almaya olan ilgisi eşi görülmemiş bir şekilde arttı.

Emlak analistlerine göre, 2020’de Türkiye’den emlak alan Rusların şehirlere göre dağılımı şöyle oldu:

Rusların yüzde 24’ü İstanbul’dan, yüzde 21’i Alanya, yüzde 17’si Antalya’da, 17’si Fethiye ve Bodrum’dan emlak aldı. Ayrıca Ankara, Mahmutlar, İzmir’de işlemlerin yüzde 3’ü, Marmaris’te yüzde 1, diğer bölgelerde yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Rusların emlak talebinde Fethiye yüzde 217, Bodrum yüzde 200, Mahmutlar ve İstanbul neredeyse yüzde 150 arttı. Halihazırda popüler olan Alanya ve Antalya’da konut talebi neredeyse ikiye katlandı.

RUSLAR SADECE KONUT DEĞİL ARSA DA ALIYOR

Öte yandan Ruslar genellikle kısmen yatırım aracı olarak ev ve apartmanların yanı sıra farklı illerden arsa hatta tarla bile alıyor.

Turk.Estate portalının temsilcisi Alain Eremeev, apartmanlara ve müstakil evlere ek olarak, yabancıların Türkiye’de bir arsa satın alma hakkına sahip olduklarını belirtiyor.

2021’in başında, dünyanın 184 ülkesinden yabancılar Türkiye’de ev ve daire sahibi oldu.

Yalnızca geçen yıl, yabancılar yaklaşık 41 bin emlak satın alarak ülkedeki gayrimenkullere yaklaşık 7 milyar dolar (528 milyar ruble) harcadılar.

Türk yetkililer, 2023 yılına kadar yabancılara gayrimenkul satış hacminin yılda 15 milyar dolara ulaşmasını ve 2025’te 20 milyar doları aşmasını bekliyor.