İşte Mart’ta başlayacak kademeli normalleşme sürecinin detayları

Beştepe’de çarşamba günü gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlayacağını duyurdu. Kafe, restoran ve küçük esnafla ilgili yol haritası ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Corona kısıtlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İllere göre dört gruba ayırarak mart ayı başı itibari ile kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük orta yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız normalleşme takvimine de buna göre yürüteceğiz” dedi. Erdoğan kısıtlamalara ilişkin şu ayrıntıları verdi:

NORMALLEŞME TAKVİMİNİN HIZI VATANDAŞA BAĞLI

  • Özellikle salgın sebebiyle işini ara vermek zorunda kalan restoran, Kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacak.
  • Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde tabi burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır.
  • Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur ne kadar hassas davranır kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir.