Turistik tesisler 500 gün kapalı kalacak!

Assos Antik Kenti’nin bulunduğu turizm alanındaki büyük kayalar, turistik tesisler ve tatilciler için tehlike oluşturmaya başladı. Assos’u tehdit eden kayaların bertaraf edilmesi için turistik tesislerin 500 gün kapalı kalması bekleniyor.

Hürriyet’ten Burak Gezen ve Mustafa Suiçmez imzalı habere göre 2015 yılında bir tesisin çatısına, geçen ekim ayında da limana inen yola düşen büyük kayalar, kurumları harekete geçirdi. AFAD, bir yıla yakın süren incelemelerinin ardından yaşanan tehlikeye ilişkin bir rapor hazırladı. Çanakkale Valiliği’ne sunulan raporun doğrultusunda, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesis işletmecileriyle bir toplantı yaparak, hazırlanan rapor ve projeye ilişkin bilgilendirme yaptı. Kayaların bertaraf edilmesi için AFAD’ın hazırladığı ‘Assos Antik Liman’da bulunan kayaların düşmesini engelleme projesi’, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda onaylandı.

19 TESİS 500 GÜN KAPALI KALACAK

Ödenek tahsisi ve ihale süreci devam eden proje kapsamında kısa süre içerisinde başlanması beklenen çalışmaların 500 günde tamamlanması planlanıyor. Tehlike arz eden kayalar parçalanarak bulunduğu yerden kaldırılacak. Yamaç kısmına çelik ağ serilerek aşağıya taş parçalarının düşmesi önlenecek. Çalışmalar tamamlanana kadar, Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplam 19 tesis kapalı kalacak.