Restoranlar 1 Mart’ta açılmayı bekliyor

Kademeli normalleşme için gözler 1 Mart’a çevrildi. Restoran işletmecileri 1 Mart’ta belirli bölgelerde açılmayı bekliyor.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüşerek sektörün taleplerini ilettiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Risk düzeyinin düşük olduğu ve mavi kategorideki illerde pazartesiden itibaren restoranların açılmasını umut ediyoruz. İzlenimimiz olumlu. Pazartesi günü yani 1 Mart’ta Cumhurbaşkanımızın bazı yerlerle ilgili müjdeli haber vereceğini tahmin ediyorum.”

KISMEN AÇILMA SEKTÖRÜ RAHATLATIR

İlk etapta yüzde 50 kapasite kuralı konulabileceğini dile getiren Bingöl, hijyen kurallarının en katı şekilde uygulanması ve tedbirlere uymayanların gerekirse kapatılması çağrısında bulundu.

Bingöl, müşterilerin HES koduyla restoranlara kabul edilmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Açılma konusunda, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve TÜRES iş birliğiyle salgın önlemlerinin alındığını gösteren TSE Kovid-19 Güvenli İşletme Belgesi’ni alan restoranlara öncelik verilebilir. Bulaş riskini en aza indirmek için yeme-içme sektörü çalışanlarına aşılamada öncelik verilmeli. Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilmeli, uymayanlara ağır cezalar verilmeli. Sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi saat 22:30’a uzatılmalı. Hafta sonu kısıtlamaları belirli saatler aralığında esnetilmeli.”