Covid-19 aşısının dahil olduğu paket turlar satışta!

Last Updated on 11 Mart 2021 by Yaşar Çelik

Yavaş yavaş kendi ekonomisini oluşturmaya başlayan yeni tip coronavirus Covid-19, yeni bir trendin doğmasına yol açtı. O da aşı turizmi! Bu durumu kendi lehine çeviren bazı ülkeler ise aşı turizminde öne çıkan rotalar olarak kayda geçti.

Turizm acenteleri bu süreçte çıkış bulmak için alternatif seyahat planları düzenlemeye başladı hem de bu planların odak noktasını oluşturan koronavirüs aşısıyla!

NASIL OLUYOR DA BİR TATİL PAKETİ İÇİNDE AŞI OLMAK DA YER ALABİLİYOR?

Hatta buna dair ilk haberler 2020 yılının Aralık ayında medyaya yansıdı. Hindistan’da hizmet veren bir tur acentası Londra ve New York’a aşılanmanın da dahil olduğu turlar düzenlemeyi planlıyordu. Dileyenler kişi başı bin 777 dolar (12 bin 325 TL) karşılığında gerektiği kadar izolasyonda kalacak, Pfizer/BionTech aşısı olacak (aşı bedeli pakete dahil) ve Hindistan’a dönmeden önce, küçük bir şehir turuna katılacaklardı. Tur operatörleri Sputnik aşısına ulaşmak için Rusya’ya da turlar düzenlemeyi planlıyordu.

The New York Times’da bazı seçkin kesimlerin ise aşıya ulaşmak için doktorları arayarak 20 bin dolar karşılığında aşı listesinde önlere geçmeye çalıştıkları ifade edilmişti.

65 yaş üzeri insanlara aşıda öncelik tanıyan Florida’da, ikamet etme zorunluluğunun olmayışı ise birçok zengin ABD vatandaşının aşı olmak için Florida eyaletine akın etmesine yol açmıştı.

Our World in Data’ya göre İsrail’de her 100 kişiden 74.43’ü, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise her 100 kişiden 51.11’i aşı oldu. 14 Şubat 2021 tarihli verilere göre toplam 52.8 milyon doz aşının vurulduğu ABD’de California’da 4.49 milyon, Texas’ta 2.9, Florida’da ise 2.3 milyon kişi en az bir doz aşıya ulaştı.

AŞI İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLEN TURLAR

Florida’da Roy Gal isimli bir girişimci, 65 yaşından küçük vatandaşlar için geçerli olan İsrail’e düzenledikleri turların sürecinin nasıl işlediğini şöyle aktarıyor:

“30-40 yaşlarındaki insanlar İsrail’e vardıklarında zorunlu olarak 10 günlük bir karantinaya giriyor. Ve 10 günü doldurur doldurmaz aşı merkezlerine gidiyorlar. Turistler, aşı merkezlerinde mesai saatinin sonuna kadar bekliyor, o gün fazla kalan ve kullanılmaması halinde ziyan olacak olan aşılara talip oluyorlar. Sağlık çalışanları resmen kapıya çıkıp ‘Aşı olmak isteyen var mı’ diye bağırıyor, bizim turistlerimiz de böylece aşılarını oluyorlar. Müşteriler gidiş-dönüş uçak bileti için 850 dolar, ikinci dozu da olabilmek için bekleyecekleri sürede kalacakları ev için ise aylık 2 bin dolar kira ödüyor.”

AŞI TURİZMİNDE BAŞKA ROTALAR

Bahsedilen bu ülkeler dışında kampanyalarını “Karayip denizi, kum, kokteyl ve aşı” sloganıyla yürüten Küba’da yer alıyor. Ülke 100 milyon doz Soberana 2 üretmeyi planlıyor.

Öte yandan yıllık 25 bin pound karşılığında üye olunabilen Knightsbrigde Circle adında bir sosyal kulüp, 65 yaş ve üzeri üyelerinin Sinopharm aşısını olabilmeleri için Birleşik Arap Emirlikleri’ne turlar düzenliyor. The New York Times’a konuşan kulüp kurucusu Stuart McNeill, 2 binin üzerinde başvuru aldıklarını açıkladı.

BAE ayrıca acentelerden bağımsız olarak da bir kampanya düzenliyor. Evden çalışanları Dubai’ye davet eden Dubai Media Office, uzaktan çalışarak bir yıl Dubai’de yaşayacak olan göçmenlere paket dahilinde aşı da sağlıyor.

Aşı turizmi olarak adlandırılan bu yeni fenomende öne çıkan başka rotalar ise Tel Aviv ve Havana…

Kaynaklar: Bloomberg, Forbes, Les Echos, The Guardian, Rheinische Post