1 milyon dolar istenen 600 yıllık kilise turizme kazandırılabilir!

Aziz Yuhanna Kilisesi - Bursa

Bursa’nın Mudanya ilçesinde eski Rum yerleşkesi üzerinde bulunan 600 yıllık kilisenin değeri 1 milyon dolar olarak belirlendi. Fakat sahibinden satılık kilise imar planlarında ‘bahçeli ev’ olarak görülüyor ve 6 yıldır alıcı bulamıyor.

Aziz Yuhanna (Saint John) Kilisesi, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden butik otel yapmak için izin alamayan sahibi tarafından 2015 yılında 1 milyon dolara satışa çıkarıldı. O zamandan bu zamana kadar sadece taş duvarları ayakta kalan bina aradan geçen 6 yılda yeni alıcısını bulamadı.

Rumların 1500’lü yıllara doğru yapmış olduğu bina Yuhanna Kilisesi olarak tarihe geçmiş bir yapı. Zaman içerisinde rahibe ve papazlar tarafından manastır olarak kullanılan kilise, tarihi özelliğine bakılmaksızın 1928 yılında Yunanistan’dan gelen ’Giritli Ali Durak’ isimli Türk bir aileye verildi. Ekonomik sıkıntılar yaşayan Giritli aile, 90 yıl sonra binayı, İstanbullu bir iş adamına sattı. Burayı ‘Apart Otel’ yapmak isteyen iş insanı bürokratik engele takıldığı için 2015 yılında kiliseyi 1 milyon dolara satışa çıkardı. Fakat 600 yıllık bina, 6 yıldır yeni sahibini bekliyor.

ASLINA UYGUN HALE GETİRİLİP TURİZME KAZANDIRILSIN

Tarihi kilise hakkında bilgiler veren Tur rehberi Kadri Uyanık, kaderine terk edilen binanın harabeye dönüştüğünü belirterek buranın yeniden kilise olarak aslına uygun yapılması gerektiğini ve böylece kent turizmine katkı sağlayacağını ifade etti. Uyanık, “Bu hali hepimizi çok üzüyor. İlgilenenler var. İstanbul’da bulunan ve Rumları temsil eden dernek yetkilileri ile görüşmeler devam ediyor. Burayı satın alıp yaptırmak istiyorlar. Umarım en kısa zamanda değerlendirilir” dedi.

Kilisenin ana girişi, kemerli taş bir kapıdandır. Giriş bölümü 3 katlıdır. Giriş katında pencereler küçük ve karedir. İkinci katta pencereler daha büyüktür ve dikdörtgendir. Üçüncü katta ise pencere üstleri kemerle tamamlanır.