Otobüs firmalarından yan koltuk kampanyası

TOFED'ten zam açıklaması: Asılsız haberler yapılmaktadır

Last Updated on 17 Mart 2021 by Yaşar Çelik

Şehirlerarası otobüs firmaları yolcu talebinin ve hareketliliğinin artması için “yüzde 60 indirim” kampanyası için hazırlığa başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs firmalarının da bu kampanyayı desteklediğini belirterek “Yan yana iki koltuktan biri normal fiyatla satılacak. İkinci koltuk, yüzde 60 indirimli olacak” dedi.

Otobüslere yüzde 50 kapasite sınırlamasının kaldırılması (pandemi döneminde virüs kapmamak için otobüs yerine daha çok otomobilin tercih edilmesi sebebiyle) yolcu taşımacılığı sektöründe istenilen hareketliliği oluşturmadı.

“Üniversitelerin uzaktan eğitim vermesi, tatil döneminin olmaması nedeniyle hala otobüslerimiz dolmuyor” ifadelerini kullanan Mustafa Yıldırım, Habertürk’e yaptığı açıklamada bilet fiyatlarında Haziran ayına kadar bir artışın söz konusu olmadığını, firmaların bu tarihte “makul” bir fiyat artışı yapabileceği mesajını verdi.

Yıldırım, ancak okulların 2 Temmuz’da kapanmasının ardından sektörde ve yolcuda hareketlilik yaşanabileceğini kaydetti ve 2022 yılının ikinci yarısında salgın öncesi dönemin koşullarının yakalanabileceği ön görüsünde bulundu.