Almanya pandeminin başından beri en sert kararları aldı

Almanya öncelikle önümüzdeki Paskalya günlerinde artabilecek vakaların önüne geçmek için pandemi başından beri en sert tedbirleri yürürlüğe sokuyor.

NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, kendi bloğunda“B 1.1.7 Almanya’yı Endişelendirdi:“ Mecbur Olmadıkça Bu Yıl Hiç Bir Yere Gitmeyin!…” başlıklı bir yazı kaleme aldı.  Yavuz; “İlgilenenler için bu sabaha karşı alınan kararların protokolünü orijinal hali ile aşağıya kopyaladım. Seyahat ile ilgili olan 9. Maddeyi kısmen çevirdim ve yazının sonuna yorumlarımı ekledim” dedi. İşte Yavuz’un o yorumları.

ALMANYA 12 SAATLİK TOPLANTI SONUNDA ÜSTÜNE BASARAK BELİRTTİ
“MECBUR OLMADIKÇA BU YIL HİÇ BİR YERE GİTMEYİN !…”

Almanya öncelikle önümüzdeki Paskalya günlerinde artabilecek vakaların önüne geçmek için pandemi başından beri en sert tedbirleri yürürlüğe sokuyor. 12 saatlik toplantının sert tartışmalarla geçtiği ve zaman zaman kesilerek ara verildiği belirtiliyor.

Kış günlerinden bunalan Alman halkı gevşeme müjdesi beklerken, “Paskalya’da 5 gün zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın!” uyarısı geldi.

Bir Alman’ın alacağı en zor kararlardan biridir herhalde, dört gözle beklediği tatilde sokağa çıkamamak. B 1.1.7 Mutantı Robert Koch-Enstitüsü‘nü ve dolayısı ile Alman hükümetini çok ürkütüyor. Paskalya da önüne geçemezlerse hastanelerde yer kalmayacağını ve 3. dalganın kırıp geçirebileceğini düşünüyorlar.

Paskalya ertesi için de neredeyse tatile gitmeyin diyorlar. Bunu da güzel bir şekilde form etmişler: Evinizde dinlenin!…

Bu arada alınan kararların çelişmesi de gözden kaçmıyor. Geçen hafta Mayorka’ya seyahat yasağını kaldırıp, bu hafta uçak şirketlerine ilave uçaklar koymayın diyorlar. Otellerinin sadece yüzde 10’u açık olan, akşam 17.00’den sonra dükkanların kapandığı, 22.00’den sonra sokağa çıkma yasağı olan, en önemli olan Schinken Strasse ve Balermann’ın kapalı olduğu ve sahilde beş kişi üzerinde gezilmeyen ve her yerde istisnasız maske zorunluluğu olan Mayorka’nın Almanya Hükümeti, üzerinde lobisi çok güçlü anlaşılan. Almanya’da otelleri kapatıp Mayorka kapılarının açılması başka türlü izah edilemiyor.

Bu arada İspanya’da halk bulunduğu yeri terk edemiyor. Madridli Mayorka’ya gidemiyor, ama Münihli Hans gidebiliyor. Ne garip değil mi? Geçtiğimiz haftalarda turizm savaşlarının hızlanacağını yazmıştım….

Bir kaç güne kadar Mayorka da kapanırsa şaşırmayalım, zira Almanya’daki tepki çok büyük. Ya Almanya otellerini açacak, ya Mayorka’yı da kapatacak… Şu günlerde Türkiye pek gündemde yok, belki de böylesi daha iyi…

Yapmamız gereken 2 önemli konu var;

1-  Vaka sayılarımızı mümkün olduğunca azaltıp 50’nin altına indirerek elimizi güçlendireceğiz.

2-  İkili görüşmeleri en üst düzeyde sürekli devam ettireceğiz. Zira AB ülkeleri aldıkları kararları delmeye başladılar bile. İtalya Rus aşısını İtalya’da yapmaya çalışıyor. Yunanistan haftada 400 olan Rus turist kapasitesini 4 bine çıkardı. İspanya İngiltere ile flört ediyor. Ortalık toz duman….