İstanbul havalimanlarında kaç bin kişinin testi pozitif çıktı?

Havalimanı PCR test merkezi

İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan PCR test merkezlerinde toplam 4 bin 875 yolcunun testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

9 aylık dönemin rakamlarını yansıtan verilerde 469 bin 735 yolcuya ise koronavirüs testi yapıldı. İstanbul Havalimanı’nda 325 bin yolcu PCR testi yaptırırken, 3 bin 400 yolcunun testi pozitif çıktı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 144 bin 735 yolcu test yaptırırken, bunların bin 475’i pozitif çıktı. Söz konusu iki havalimanında toplam 469 bin 735 yolcu PCR testi yaptırdı, bunlardan 4 bin 875 kişinin testi pozitif çıktı.

7/24 hizmet veren iki havalimanındaki test merkezleri yolculardan aldıkları boğaz ve burun sürüntülerinin sonuçlarını 2 ila 4 saat arasında veriyor. 250 TL’ye yaptırılan PCR testinin sonuçları İngilizce ve Türkçe olarak sonuç verme bankosundan alınıyor. Sonuçlara e-devlet ve e-nabız sistemleri üzerinden de ulaşılabiliyor. Test merkezinde PCR testinin yanı sıra yolcular antikor ve antijen testi de yaptırabiliyor.

Test merkezlerinde PRC testi pozitif çıkan yolcular, görevliler tarafından izole edilerek Sağlık Bakanlığı’na teslim ediliyor. Yolcunun İstanbul’da karantinada kalacak evi veya oteli olmaması halinde karantina sürecini geçirmesi için Bakanlık yetkililerine bilgi verilerek yurtlara gönderiliyor.

Okuma önerileri: