Yaz sezonu öncesi Rusya’da Türkiye için 3 seçenek…

Türkiye’de rekor kıran coronavirus vakaları nedeniyle Rusya hükümeti, yaz sezonu öncesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırıyor.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), hükümete alınabilecek olası önlemler konusunda bugün brifing verecek.

Masada, Türkiye ile ilgili iki seçeneğin olduğu bildiriliyor: Uçuşların yasaklanması ya da Türkiye’ye tatil gidenlere dönüşte “zorunlu aşılama”.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı artışa dikkat çekerek “Türkiye’de hasta sayısı birkaç haftada 3.5 – 4 kat arttı” demiş ve turistleri risk almamaya çağırmıştı.

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin hafta başında, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ve Federal Başhekim Anna Popova’ya Türkiye’den COVID – 19 varyantlarının “ithali”ne karşı Rusya’nın güvenliğini sağlamak için önlemler geliştirmeleri talimatı vermişti.

Turkrus.com’un Rus medyasından aktardığı habere göre; Rus hükümetinin bugünlerde alması beklenen kararı, piyasanın beklediğinden daha esnek olabilir.

Sektör temsilcileri, Bakanlar Kurulu’nun Rus turistlerin güvenliğini sağlamak için iki seçeneği değerlendirdiğini düşünüyor. Bunlardan ilk “hafif önlem” olarak Türkiye’ye tur satışlarının ve uçuşların hava yolculuğunun yasaklanmayacağı, ancak ülkeden dönen tüm Rus turistler için zorunlu iki haftalık karantina getirileceği yolunda.

İkinci seçenek ise İngiltere örneğindeki gibi, Türkiye’ye yapılan uçuşların ve tur satışlarının tamamen askıya alınması. Böylesi bir kararın Rus turist akışını sıfıra düşüreceği ve sektörde şirket iflaslarının önünü açacağı şeklinde.

TÜRKİYE İÇİN ÜÇÜNCÜ SEÇENEK

Ancak bugün bakanlar kurulu öncesi üçüncü bir seçenek ihtimali doğdu. Bu da Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen turistler için “aşı zorunluluğu” getirilmesi.

Bunun sadece Türkiye ile sınırlı olmayacağı, yurt dışına tatil gidiş için genel kural olarak “aşı sertifikası”nın zorunlu hale getirilebileceği vurgulanıyor.

Bu üçüncü seçeneğin Türkiye’ye turist akışını azaltacağı ancak ilk iki seçenekteki kadar “ağır darbe” vurmayacağı belirtiliyor.