Youtube kanalı nasıl açılır? Nelere dikkat edilmeli?

Youtube son dönemin en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Tüm dünya genelindeki videolara ulaşmak için kullanılır. Üstelik para kazanmak için de kullanabilirsiniz. Artık en popüler mesleklerin başında Youtuber olmak bulunuyor.

Youtube kanalı açarak teknolojik, siyasal ya da eğlenceli içerikler paylaşabilirsiniz. Günümüzde içerik üreticiliği denince ilk akla gelen yer Youtube olduğu için büyümek, büyük kitlelere ulaşabilmek daha kolaydır. Zamanla izleyicileriniz ve aboneleriniz arttıkça para kazanmaya da başlayabilirsiniz.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube kanalı açabilmek için ilk olarak Google hesabına sahip olmak gerekir. Google hesabınız yoksa Yahoo, Yandex ya da Microsoft hesaplarınızda kullandığınız e-postanız ile de kayıt olabilirsiniz.

Bunun için takip etmeniz gereken adımlar;

• Sağ kısımdaki Google Uygulamaları butonuna tıklanır
• Listede yer alan Youtube logosuna tıklanır ve Youtube hesabına giriş yapılır
• Youtube hesabınıza giriş yaptıktan sonra kanal oluştur butonuna tıklanır
• Başlayın butonuna tıklanarak kanal açılmış olur
• Kendi adınızı kullanın ya da özel bir ad kullanın seçeneklerini seçerek isim oluşturun
• Daha sonra Youtube Studio sekmesine yönlendirilir, buradan profil resmi, profil açıklaması ve sosyal medya hesapları doldurulur
• Kaydet ve ayarla butonuna basılır. Eğer kanal bilgilerinizi sonradan girmek istiyorsanız sonra belirle butonuna tıklayabilirsiniz. Şeklinde sıralanabilir.

Youtube Kanalı Açarken Bilinmesi Gerekenler

Eğer kontrol paneline erişmek istiyorsanız kanalı özelleştir ya da kanala video yükle butonlarına basabilirsiniz. Eğer kanalınız hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yine kontrol paneli üzerinden Analytics sekmesine tıklayabilirsiniz. Bu sekmeden yüklediğiniz videoların izlenme istatistiklerine de ulaşabilirsiniz.

Eğer kanalınıza profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, açıklama ve sosyal medya linki ekleyecekseniz de özelleştirme sekmesine tıklayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yayınla butonuna tıklayabilirsiniz.

Youtube Kanalı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Youtube kanalı açarken belirli noktalara dikkat ederseniz daha hızlı büyüyebilirsiniz. Özellikle kanal ismi belirlenirken çok özenli davranılmalıdır. Dikkat çekici olmalıdır ve hakaret, küfür, +18 kelimeler içermemelidir. Ayrıca hedef kitlenizin dikkatini çekecek bir isim bulursanız daha ilgi çekici olabilirsiniz. Eğer marka adına kanal oluşturacaksanız özel bir ad kullanım butonuna tıklayabilirsiniz.

Youtube kanalı açarken içerik türü de oldukça önemlidir. Yani hangi türde videolar üreteceğiniz ile alakalıdır. Oyun, bilim, teknoloji, vlog ya da güzellik-bakım gibi konularda içerikler üretebilirsiniz. Kanalınıza bir konsept belirleyebilirseniz video hazırlamanız daha da kolaylaşır. Bundan sonra Youtube büyümesi tamamen çalışma azminize kalmıştır.
Öte yandan YouTube’da büyük bir izleyici kitlesine ulaşmak zaman alabilir. Fakat Crovu’dan ulaşabileceğiniz sosyal medya hizmetleri sayenizde işinizi kolaylaştırabilirsiniz.