Seyahat acentaları, turizm araçları ve rehberler kısıtlamalardan muaf mıdır?

Gençlere Yaz Boyu Ücretsiz Yurt Konaklaması Fırsatı!
Gençlere Yaz Boyu Ücretsiz Yurt Konaklaması Fırsatı!

Last Updated on 15 Nisan 2021 by Yaşar Çelik

Seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları ile profesyonel turist rehberleri Genelge ile hafta sonları belirli saatler için getirilen kısıtlamalardan muaf mıdır? İçişleri Bakanlığı kısıtlamayla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.

İçişleri Bakanlığı, yeni kısıtlama tedbirleri hakkında sıkça sorulan 9 soruyu cevapladı. Turizm sektörünü ilgilendiren soru ve cevap sekizince maddede yer aldı.

Seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları ile profesyonel turist rehberleri Genelge ile hafta sonları belirli saatler için getirilen kısıtlamalardan muaf mıdır?

Cevap Turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları (turist taşıma aracı belgesi olanlar) sürücüleri ile turistlere yönelik rehberlik faaliyetlerini yürütecek profesyonel turist rehberleri (turist rehberi kokartı ve kimlik kartı sahibi olanlar) sadece yabancı turistlere hizmet sunmak ve yetkili seyahat acentasından görev bölgesi, görevin amacı ve yolculuk güzergâhını veya tur programını içerecek şekilde bir belge almak kaydıyla belirli süre ve günlerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaftır.

Okuma önerisi: ‘Kısmi Kapanma Tedbirleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular’ başlığıyla yayınlanan soru ve cevaplar