SKY Express CEO’su Grylos: Pandemi şartlarına rağmen yatırımlarımız planlandığı gibi ilerliyor

Sky Express CEO Ioannis Grylos
Sky Express CEO Ioannis Grylos

Last Updated on 17 Nisan 2021 by Yaşar Çelik

Yunan SKY Express filosuna 6 A320neo katmak için geçen yıl pandemi şartlarında anlaşma imzalamış ve yıl bitmeden ilk uçağını teslim almıştı. SKY express’in sahibi ve IOGR Şirketler Grubu Başkanı Ioannis Grylos, Airbus ile işbirliklerinin, altı yeni Α320neo uçağının satın alınması yoluyla filolarını modernize etme ve şirketlerini yeni bir çağa taşıma hedeflerini karşıladığını belirtti.

SİPARİŞLER HAVACILIK SEKTÖRÜNDE UMUT IŞIĞI YARATTI

Yunanistan havayolu şirketi SKY express, Airbus’a geçtiğimiz yıl 6 adet A320neo siparişi verdi. ACG Aviation Capital Group’tan da iki A320neo kiralayan şirket, pandemi koşullarında havacılık sektörünün yaşadığı krizlere rağmen yatırımlarına devam ederek hem filosunu yeni nesil uçaklarla yenileme hedefinde önemli adım atmış oldu, hem de pandemi sonrası dönem için bir umut ışığı yarattı.

SKY EXPRESS, AİRBUS İŞ BİRLİĞİ İLE ULUSLARARASI UÇUŞ AĞINI GENİŞLETECEK

Atina merkezli havayolu SKY express, dört adet A320neo uçağı için kesin sipariş verdi ve ilk kez Airbus müşterisi oldu. Buna ek olarak, Yunan havayolu şirketi kısa süre önce ACG Aviation Capital Group’tan iki A320neo kiraladı ve bu vesileyle 430 Airbus operatörünün küresel listesine katıldı. Havayolu, uçağına güç sağlamak için CFM-International’ın Leap-1A motorlarını seçti.

SKY express’in sahibi ve IOGR Şirketler Grubu Başkanı Ioannis Grylos şunları söyledi:

“Airbus ile işbirliğimiz, altı yeni Α320neo uçağının satın alınması yoluyla filomuzu modernize etme ve şirketimizi yeni bir çağa taşıma hedefimizi karşılıyor. Bu tip uçakların sunduğu yakıt verimliliği ile en ileri teknolojinin birleşimi, çevreye saygılı ve yolcularına güvenli ve kaliteli hizmet sunan çağdaş bir filo için SKY express’in iş planlamasına mükemmel bir şekilde uyan unsurlardır.”

A320neo
Airbus  A320NEO

SKY EXPRESS, AVRUPA UÇUŞ AĞINI GENİŞLETMEK İÇİN A320NEO SEÇTİ

Airbus Ticari Başkanı Christian Scherer ise, “SKY express’in operasyonlarını ve varış noktalarını uluslararası Avrupa ağına genişletmek için A320neo’yu seçmesi iyi bir haber. Bu, havayolunun gelişimi için cesur bir adımdır ve A320neo’nun yakıt tüketimi, karbon emisyonları ve gürültü açısından en iyi performansı sağlamanın yanı sıra bir kıyaslama kabini de sunmasıyla buna katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Gökyüzündeki en geniş tek koridorlu kabine sahip olan A320neo ailesi, bir önceki nesil uçaklara kıyasla yüzde 20 daha az yakıt tüketimi ve yüzde 50 daha az gürültü sağlayan yeni nesil motorlar ve Sharklet’ler de dahil olmak üzere en son teknolojileri bir araya getiriyor.

Eylül 2020’nin sonunda A320neo ailesi, dünya çapında 110’dan fazla müşteriden 7 bin 450 sipariş aldı.

6 UÇAKLIK SİPARİŞİNDEN İLKİNİ TESLİM ALDI

Yunan bölgesel havayolu Sky Express uluslararası operasyonlara başlaması kapsamından ilk A320 neo uçağını 2020’nin aralık ayında filosuna kattı.

Havayolu 6 adetlik A320 neo siparişi kapsamından ilk uçağını filosuna katarken, uçağın ilk etapta 14 Aralık 2020’den sonra Atina-Selanik hattında seferlere başladı.

Bölgesel havayolu A320 neo uçaklarıyla dış hat uçuşlarına başlamayı hedeflerken, şuanda beş ATR 42-500s ve dört ATR 72-212A olmak üzere 9 uçaklık filoya sahip.