B2B Luxury MICE & Konferans etkinliğinin faaliyet raporu açıklandı

B2B Luxury MICE Event and Conference

6-7 Nisan tarihleri arasında İstanbul Pullman Otel’de gerçekleştirilen B2B Luxury MICE & Konferans etkinliğinin faaliyet raporu açıklandı.

Dünyada son bir yılın en önemli turizm etkinliği olarak kabul edilen çalıştayda 21 milyon Euro’yu aşan bir iş hacmine ulaşıldı. Aralarında, Amerika Tur Operatörleri Birliği Başkanı Terry Dale’in de bulunduğu ve dünya çapında otorite 14 Turizm STK Başkanının konuşmacı olarak katıldığı bu Turizm Çalıştay ve Konferansı, sektör için umut ışığı oldu.

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender

Çalıştayın organizasyonunu üstlenen TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, etkinlik sonuç raporu ile ilgili olarak şu şekilde konuştu:

“Öncelikle Türkiye Turizm Tanıtma ve Kalkınma Ajansı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Türk Hava Yolları’na, Accor Oteller Grubu’na, Pullman Otel’e, İstanbul Turizm Derneği’ne ve sayamadığım tüm kıymetli insanların hepsine teker teker çok teşekkür ederim. Yoğun pandemi dönemine denk gelen etkinliğimiz buna rağmen turizm sektörümüz için çok faydalı oldu.

Katılım Gösteren Ülke Sayısı: 33
Katılım Gösteren Hosted Buyer Sayısı: 175
Konferans Konuşmacı sayısı: 23
Katılım Gösteren Katılımcı Sayısı: 307
Toplam Ziyaretçi Sayısı: 186

Gelen Hosted Buyer acentelerimizin bazıları halen ülkelerine gidemediler ancak şu ana kadar” gelen Hosted Buyer acentelerimizin” yüzde 77’lik bir kısmının etkinliğimizdeki iş hacmi şu şekilde oldu:

Etkinliğimizde gerçekleşen randevu sayısı: 2184
Etkinliğimizde oluşan bütçe: 21.250.000 Euro
Etkinliğimizde imzalanan ve teyit olunan talep sayısı: 155
Taleplerde teyit olunan kişi sayısı: 21.625″

Kalender, etkinliğe, 250 yabancı Hosted Buyer beklediklerini ancak bazılarının yola çıkarken yaptırdığı PCR Testlerinde pozitif çıkması, bazı sınırların son dakikada seyahate kapanması ve bazı uçuşların iptali nedeniyle nihai sayılarda eksilme olduğunu belirtti.

Murtaza Kalender, konuşmasında, bu denli önemli bir etkinliği, Türkiye’de yaparak dünyada büyük bir ses getirdiklerini belirterek, amaçlarının, 2020 yılındaki turizm kayıplarını bu tip etkinlikler yaparak yeniden telafi etmek olduğunu söyledi.

Kalender, ayrıca katılımcılardan çok güzel geri dönüşler aldıklarını da ekleyerek, hem sektörün moral ve motivasyonunun yerine geldiğini hem de tüm dünyaya, ülkemizin güvenli ve Covid-19 tedbirleri alınarak bu tip bir etkinlik yapılabilineceğinin ispatını gösterdiklerini ifade etti.