Kabine’de değişiklik

Last Updated on 21 Nisan 2021 by Yaşar Çelik

Türkiye’de uzun süredir gündemde olan beklenen kabine değişikliği gece yarısı yayımlanan kararname ile yapıldı. Aile şirketinden bakanlığına yaptığı dezenfektan satışıyla gündem olan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevine son verilirken, yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündü, Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Vedat Bilgin getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kararname ile bakanlık sayısı 16’dan 17’ye çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin atandı.

Ticaret Bakanlığı’na bağlı kurumlara 9 milyon TL değerinde dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ruhsar Pekcan da koltuğunu kaybetti. Pekcan’ın yerine Ticaret Bakanlığına Mehmet Muş atandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile eşi Hasan Pekcan’ın kendi firmalarından bakanlığa dezenfektan sattığı yolunda çıkan haberler doğrulanmıştı. Ticaret Bakanlığı, Bakan Pekcan’ın firmasından alınan dezenfaktan fiyatının uygun olduğunu savunurken, haberleri ise ‘çarpıtılmış, yanıltıcı ve art niyetli’ olarak niteledi.

Türkiye’de ‘Kendi bakanlığına mal satan bakan’ başlığı ile çıkan haberlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’nın eşi ile sahibi olduğu iki dezenfektan firmasından bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL değerinde ürün sattığı belirtildi.