Rusya ziyareti için beklemede…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye uçuşlarını askıya alma kararı ve iki ülke arasında turizm hareketlerini yeniden başlatmak için atılacak adımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Habertürk TV’de moderatörlüğünü Mehmet Akif Ersoy’un yaptığı “Nedir? Ne Değildir?” programına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazeteci Afşin Yurdakul ve Çetiner Çetin’in sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın Türkiye uçuşlarını askıya alma kararına ilişkin açıklama ve değerlendirmeleri şu şekilde:

“RUSYA’NIN UÇUŞLARI KISITLAMASINDA KARARI SİYASİ BİR SAİK YOK”

“Rusya Türkiye’deki sayıların yükselmesinden dolayı Türkiye’ye uçuş konusunda kısıtlama uyguladı. THY de uçuşları durdurdu. Bunun sebebi Türkiye’de COVID – 19 sayılarının artması maalesef. Sayın Putin, Cumhurbaşkanımızla telefonda bunu söylediler. Bunun arkasında siyasi bir saik yok.

“BAŞTA TURİZM OLMAK ÜZERE OLUMSUZ YANSIMALARINI GÖRÜYORUZ”

Bizde de rakamlar yükseldi, ilave tedbir kararı aldık. Antalya başta olmak üzere vatandaşlarımızın bu kısıtlamalara uyması gerekiyor, alınan kararlara gönüllü bir şekilde uyması gerekiyor. Bu mücadeleyi göstermezsek başta turizm olmak üzere olumsuz yansımalarını görüyoruz. Kolay değil evet zor. 1 seneyi aştı. Can sıkıcı bir virüsle mücadele ediyoruz. Yeni mutasyon var. Gerçekten zor.

“KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ İLE RUSYA’YA GİDİP ANLATACAĞIZ”

Ben kendi şehrim Antalya’da da görüyorum, kurallara az uyuyoruz. Rakamlar düştükten sonra geçen sene Almanya ile yaptığımız iş birliği modelini Kültür ve Turizm Bakanımız ile birlikte Rusya’ya gidip anlatacağız.

“RUSYA’DAN HEYET GELİYOR”

Rusya’dan bir heyet geliyor, uygulamaları görecekler. Ama tabii rakamların düşmesiyle gidebiliriz. Şu andaki rakamlarla ikna etmemiz çok kolay olmaz. Rakamların biraz düşmesiyle Rusya’nın bunu gözden geçireceğine inanıyoruz.

“RAKAMLAR DÜŞTÜKTEN SONRA ADIM ATACAĞIZ”

Bizim güvenli turizm konsepti herkes için örnek oldu. Rusya ile beraber bu uygulamayı hayata geçirebiliriz. Bizlerin görevi de sayın Putin’in dediği gibi güvenli şekilde turizmin önünü açmak. Rakamlar düştükten sonra bu adımları atacağız. Bu Ramazan ayında rakamları düşürmemiz lazım.