Bakan Ersoy’dan tam kapanma sürecine ilişkin açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Bakan Ersoy’dan Tam kapanma sürecindeki kısıtlamalara ve turizm çalışanlarının aşılanmasına ilişkin önemli açıklamalar…

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Belek’te düzenlenen Türkiye – Ukrayna Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Alt Çalışma Grubu Toplantısı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy, 10 binin üzerinde işletmenin güvenli turizm sertifikası aldığını belirterek, “Türkiye genelinde turizm çalışanlarının hepsini aşılıyoruz. Mayıs sonuna kadar personel aşılanmış olacak” dedi.

“TURİSTLERİ KAPSAMAYACAK”

Tam kapanma sürecinden de bahseden Bakan Ersoy şu açıklamalarda bulundu:

“Perşembe akşamından itibaren uygulanacak kısıtlamalar turistleri kapsamayacak. Müze ve ören yerlerimiz onlar için açık olacak. Türkiye’de turist olmak avantajlı oluyor. Otellerimiz içerisinde Güvenli Turizm Sertifikasyonları var. Bu sene kriterleri 152’ye çıkardık. Daha fazla kural koyduk. Otellerin tamamı denetleniyor. Ayda en az 4 kere otellerimiz denetleniyor. 3 tanesi haber verilmeden denetleniyor.

TURİZM ÇALIŞANLARININ AŞILANMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Türkiye genelinde turizm çalışanlarının hepsini aşılıyoruz. Mayıs sonuna kadar personel aşılanmış olacak. Geçen yıla oranla Türkiye turizm hizmetleri çok daha kontrollü ve daha sağlıklı olarak hizmet sunacak. Türkiye’ye tatile gelip ülkesine dönen turistlerde COVID bulunma ihtimali çok çok düşük çıktı. 10 binlerle ifade edilecek şekilde düşük çıktı. 10 bin üzerinde işletmenin Güvenli Turizm Sertifikasyonuna dahil oldu.”