Türk turizmi için ‘çocuk dostu turizm’ çağrısı

Türk turizminin pandemi sonrası eski gücüne artı değer katacağı ifade edilen Çocuk Dostu Turizm Projesi’ne destek atağı başladı. Çocuk Dostu Turizm sertifikasyonunun bir an önce başlatılabilmesi için iş birliği çağrısı yapıldı.

Milliyet’te yer alan habere göre Uluslararası Çocuk Merkezi’nin, turizm sektöründe çocuk haklarının güçlendirilmesi ve çocuğa karşı her türlü şiddetin önlenmesi amacıyla oluşturulan proje Hollanda Büyükelçiliği Matra Programı tarafından destekleniyor.

Projenin detayları Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), UNICEF, TÜRSAB, TUREB, Skal Federasyonu başta olmak üzere turizm sektörünün önde gelen kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı online toplantıda konuşuldu.

Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate, insan hakları ve onun bir parçası olan çocuk haklarının korunmasının sadece devletlerin değil; özel sektörün de yükümlülüğünde olduğunu belirtti.

Uluslararası Çocuk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tomris Türmen ise “Çocuk Dostu Turizm anlayışının özgün bir girişimi ve uzun vadeli bir sosyal yatırımdır. Bu anlayışı içselleştirmek hem firmaların hem sektörün hem de toplumun çocuk haklarına saygılı kamusal alanlara dönüşmesi için fırsattır” dedi.

Toplantıya katılan diğer katılımcılar da Çocuk Dostu Turizm sertifikasyonunun bir an önce başlatılabilmesi için iş birliği çağrısı yaptılar.