Sokağa çıkma yasağında çalışma muafiyet belgesi nasıl alınır?

Tam kapanma sürecinde işe gidecek olan vatandaşların almak zorunda olduğu çalışma izin belgesi e-devlet üzerinden nasıl alınır? Çalışma belgesi ekranı çalışmazsa manuel olarak doldurulması gereken EK-1 İzin Belgesi’ne nasıl ulaşılır? İşte yanıtı…

17 Mayıs tarihine kadar sürecek olan tam kapanma sürecinde muafiyet tanınan bazı sektörlerin çalışanları için İçişleri Bakanlığı çalışma izin belgesi alınabileceğini duyurdu. Bu sektörlerde faaliyet gösteren vatandaşlar bu belgeyi almak zorundalar. Peki e-devlet üzerinden çalışma izin belgesi nasıl alınabilir? Fotoğraflı anlatım ile adım adım yapmanız gerekenler:

1 – www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınabilen çalışma izin (muafiyet) belgesini çıkartmak için öncelikle sizden istenilen kişisel bilgilerle (e-devlet şifresi ve T.C kimlik numaranız) e-Devlet’e giriş yapın.

2 – Karşınıza çıkacak ana sayfada yer alan ‘Kurumlar’ hizmetine tıklayın.

3 – Açılan sayfada ‘İçişleri Bakanlığı’ bölümünü bulmanız gerekmektedir. Bunun için alfabetik sıradan İ harfine tıklayın.

4 – En üstte çıkacak ‘İçişleri Bakanlığı’ kategorisine tıklayın.

5 – Karşınıza gelecek bir sonraki sayfada yer alan listede “E-Başvuru” yazan kısma tıklayın. (Seyahat izin talebi de bu ifadenin hemen üst kısmında yer almaktadır. Okuma önerisi: Fotoğraflı anlatım: E-Devlet’ten seyahat izin belgesine nasıl başvurulur?)

6 – E-Başvuru bölümüne tıkladıktan sonra açılan sayfada sol üstteki ‘Yeni Başvuru’ yazan kısma tıklayın.

7 – Çıkan yeni sayfada yukarıdaki alanları işaretleyin ve ‘Devam Et’ seçeneğine tıklayın.

8 – Bir sonraki sayfada sizden istenilen bölümleri kişisel bilgilerinizi yazarak doldurun.

9 – Sayfanın sonunda yazan “Yukarıda belirtilen durumları / uyarıları okuyup kabul ettiğinizi onaylıyor musunuz?” kutucuğuna “EVET” yazarak ‘Başvur’ butonuna tıklayın.

10 – Başvurunuz tamamlandığında çıkan izin belgesini telefonunuza indirebilir veya çıktısını alıp kullanabilirsiniz.

Sistem yoğunluğu nedeniyle hata ile karşılaşmanız durumunda işlemleri yeniden yapıp tekrardan başvurmanız gerekmektedir.

ÇALIŞMA BELGESİ EKRANI ÇALIŞMIYORSA YAPMANIZ GEREKENLER

Eğer bu ekrana ulaşamıyor, belge almakta sorun yaşıyorsanız manuel olarak işleminize devam edebilirsiniz;

Başvuruda bulunacak çalışanın e-başvuru sistemini kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla Ek-1’de örneği sunulan görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecek. e-başvuru sitemi üzerinden veya zorunlu hallerde manuel olarak düzenlenen görev belgeleri kapsamında;

  • İşyeri/firma yetkilisi, imza altına aldığı belgede belirtilen kişinin yetkilisi olduğu işyerinde/firmada çalıştığı, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğundan,
  • Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi ise kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan, sorumlu olacak.

Personel Görev Bildirimi Formu için linke tıklayın.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecek.