Ukrayna ile turizmdeki iş birliğinin getireceği kolaylıklar neler?

Turistlerin haklarına ve güvenliğine ilişkin Ortak Niyet Bildirisi’nin Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanması sayesinde, taraflar her iki devletin vatandaşları için sınır geçiş kurallarını basitleştirebilecek ve ülkeler arasında uçuş sayılarını artırabileceklerdir.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, Pazar günü Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda “Bu anlaşma, özellikle, her iki devletin vatandaşları için sınır geçiş kurallarını basitleştirmeyi, aşı sistemlerinin değiş tokuşunu, ülkeler arasındaki uçuş sayısını artırmayı, Ukraynaca ve Türkçe sesli rehberlerinin mevcudiyetini genişletmeyi, turizm ve tatil beldelerine yatırım konusunda ilgiyi çekmek için işbirliğini geliştirmeyi mümkün kılıyor” ifadelerine yer verdi.

Şmigal, Belge’nin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptığı görüşmede Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Aleksander Tkaçenko tarafından imzalandığını hatırlattı.

Bildirildiği üzere, 27 Nisan’da Ukrayna ve Türkiye turizm sektöründe iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Aleksander Tkaçenko bu vesileyle Telegram kanalında “Uluslararası anlaşmalar yenilenmeli ve genişletilmelidir. Bu, sürdürülebilir kalkınmanın garantisidir. Özellikle ülkemiz bugün Türk tarafının jeopolitik görüşlerde dayanışmanın yanı sıra desteğini yaşarken. Ayrıca salgın sebebiyle, devletlerimiz arasında stratejik gidişata göre sürekli ayarlamalar yapılmaktadır. Olası yönleri görüşmek için bir iş birliği anlaşması imzaladık” diye yazdı.

Kaynak: Ukrhaber