Rusya turizm sektöründen hükümete Türkiye çağrısı

Rapor, vakfın 120 ülkede 250’yi aşkın uzmanın yer aldığı bir uluslararası ağın sağladığı analizlerden yola çıkılarak hazırlanıyor. Raporda yayımlanan veriler, Almanya ve ABD’nin kalkınma ajansları, Dünya Bankası ve Şeffaflık Ajansı tarafından da dikkate alınıyor.

Rusya’da Başbakan’a mektuplu baskı: Haziran’da Türkiye’yi açın

Büyük zarar gören Rusya turizm sektörü, Türkiye’ye uçuşların 1 Haziran’da yeniden başlatılması için hükümete çağrı yaptı.

Turkrus.com’un Sobesednik.ru portalından aktardığı habere göre; turizm acenteleri sosyal ağlarda Başbakan Mihail Mişustin, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ve Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova’ya yolladıkları dilekçeleri yayınlanıyor.

Söz konusu dilekçede turistik işletmelerin temsilcileri, Türkiye başta olmak üzere popüler destinasyonlara uçuş yasağının kaldırılmasını ve tur satışlarına izin verilmesini istediler.

“HER HAFTA OPERASYON MERKEZİ’NİN KARARLARINI BEKLİYORUZ”

Dilekçeyi hazırlayan Turizm İşletmeleri Derneği “Turizm Federasyonu” Başkanı Andrey Fyodorov, “Türkiye’nin kapatılması ve bu güzergahla ilgili alternatiflerin olmaması, fiiliyatta bu koşullarda çalışamayacağımız gerçeğini ortaya koydu” dedi.

Fyodorov, “Vergi ödememiz ve faaliyetlerimizi yerine getirmemiz gerekiyor, ancak bunlar ülkeleri kapatarak para kazanmamıza izin vermiyor. Tamamen normal COVID-19 durumu olan, bizi kabul etmeye hazır ülkeler var, ancak devlet hiçbir şey yapmıyor. İnsanlarımızın çoğu iki yıldır dinlenmedi. Her hafta Operasyon Merkezi’nin kararlarını bekliyoruz ve her seferinde aynı yasak kararı tekrarlanıyor” diye konuştu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nden Türkiye uçuşları açıklaması