Rus turiste yeni kapılar açıldı

Türkiye uçuşları için karar beklenirken; Rus turistleri yaz sezonunda alternatif destinasyonlara taşıyacak charterlar için 500 kadar sefer için uçuş izni çıktı.

Rusya’dan Türkiye’ye charter uçuşlarına ve tur satışlarına 1 Haziran’dan itibaren izin verilip verilmeyeceği beklenirken, Rus turistleri yaz sezonunda alternatif destinasyonlara taşıyacak charterlar için 500 kadar sefer için uçuş izni çıktı.

Böylece, Rusya’nın Karadeniz destinasyonlarının artan talebi karşılayamadığı, Türkiye ile ilgili kararın masada olduğu günlerde, Rus turistlere yeni kapılar açıldı.

Rus basınına yansıyan haberlere göre, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Rosaviatsia, Rusya’daki farklı havayollarına rekor sayıda yurt dışı uçuş izni verdi.

İlgili izin kararnamesi 19 Mayıs’ta kurumun web sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

EN ÇOK UÇUŞ DÜZENLENECEK ÜLKELER

Buna göre düzenli uçuş yapılacak destinasyonlar arasında en çok uçuş izni alan ülkeler Bulgaristan, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Uçuş izinlerinin yarısından fazlası Aeroflot ve yan kuruluşu Rossiya’ya verildi. Geri kalan uçuşlar ise charter seferleriyle bilinen Ural Airlines, Nordwind, Pegas Fly ve S7 tarafından paylaşıldı.

RUS HAVAYOLU FİRMALARININ YENİ UÇUŞ ROTALARI

Verilen izinle, yaz tatili için Rusya’nın yaklaşık 20 bölgesinden yurt dışına uçuşlar olacak.

Verilen izinle Ural Airlines, 15 Rus havalimanından (Tümen, Soçi, Saratov, Perm, Orenburg, Omsk, Novosibirsk, Mineralnıye Vody, Krasnoyarsk, Irkutsk, Kaliningrad, Zhukovsky, Astrahan, Barnaul ve Belgorod) Burgaz’a uçacak.

S7 Airlines da, yedi şehirden (Kaluga, Volgograd, Voronej, Kazan, Krasnodar, Nijny Novgorod, Ufa ve Samara) Burgaz’a uçma hakkını aldı.

Ayrıca Nordwind Airlines’a Kaliningrad ve Kaluga’dan Varna ve Burgaz’a uçuş izni verildi.

Ayrıca Yunanistan’a yapılacak uçuşlar için de çok sayıda izin verildi. Buna göre Ural Airlines, Rodos Havalimanı’na 11 şehirden (Tümen, Samara, Kaluga, Kazan, Volgograd, Rostov-on-Don, Omsk, Nijny Novgorod, Krasnodar, Moskova (Zhukovsky), Astrahan) uçuş izni aldı. Şirket ayrıca Moskova yakınlarındaki Zhukovsky’den Girit ve Selanik’e, ayrıca Rostov-on-Don’dan Girit’e uçuş yapabilecek.

S7 Airlines, Krasnodar, Nijny Novgorod, Volgograd ve Rostov-on-Don’dan Girit’e; Ufa, Samara, Volgograd ve Kazan’dan Selanik’e uçuş yapabilecek.

BAE UÇUŞLARI

Çok sayıda uçuş izin verilen bir diğer destinasyon da Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Rossiya Airlines Soçi, Krasnodar, Novosibirsk, Voronej, Volgograd, Belgorod ve Barnaul’dan Sharjah’a; Perm, Novosibirsk, Tümen, Sochi, Orenburg, Nijny Novgorod, Yekaterinburg, Voronej, Volgograd ve Belgorod’dan Dubai’ye uçma hakkını aldı.

Ural Airlines, Ras al-Khaimah’a Moskova (Zhukovsky), Kazan, Omsk, Samara, Yekaterinburg, Rostov-on-Don ve Nijny Novgorod’dan uçabilecek.

Kaynak: Turkrus.com