“Türk turizmciler Rusya uçuşları için 1 Haziran’ı bekliyor ama…”

Rusya’da Yabancı Yatırımcıya 3 Yıllık Vize
Moskova'da bulunan Saint Vasil Katedrali

Last Updated on 24 Mayıs 2021 by Turizm Günlüğü

Gazetemru.com haber portalının kurucusu ve köşe yazarı Siyamend Kaçmaz, Rusya – Türkiye uçuşlarının yeniden başlama tarihine ilişkin bir yazı kaleme aldı. İşte ayrıntılar…

Rusya’yı yakından tanıyan gazeteciler arasında yer alan ve Gazetemru.com kurucusu Siyamend Kaçmaz, “Türk turizmciler 1 Haziran’ı bekliyor ama…” başlıklı yazısında Rusya uçuşlarının yeniden başlayacağı tarihe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazeteci Siyamend Kaçmaz, uçuşların en iyi ihtimalle en yakın 1 Temmuz’da başlayabileceğini öne sürdü.

Siyamend Kaçmaz’ın konuya ilişkin kaleme aldığı yazının öne çıkan kısımları şu şekilde:

“Rusya 15 Nisan ile 01 Haziran arasında kısıtladığı Türkiye uçuşları ve tamamen yasakladığı charter uçuşları için geri sayım başladı. Ancak 1 Haziran tarihi mevcut tabloda çok zor gibi gözüküyor.

EN İYİMSER TABLO

Şimdi en iyimser tabloyu çıkaralım.

Diyelim ki bugün heyet belirlendi ve iki gün içinde Türkiye’ye turizm bölgelerinde incelemeye gitti. Üç gün de incelemelerde bulundular ve döndüler. Etti beş gün. Bu raporların hazırlanması da iki gün sürsün (o kadar çabuk olmaz ama biz yine öyle diyelim…) etti mi sana bir hafta? Ertesi gün de açıklama yapılması lazım çünkü o gün 1 Haziran. Sizce bu tablo fazlaca iyimser değil mi? Kaldı ki gözlem sonucu müspet mi, değil mi? O konuya hiç değinmiyorum bile…

Yukardaki tablonun gerçekleşmesi zor ama bu konuda yanılmayı çok isterim.

“1 TEMMUZ’DA CHARTERLARIN ÜZERİNDEKİ YASAĞI KALDIRIR DİYORUM”

Rusya’da yirmi yıla yakın yaşayan bir gazeteci olarak (ki hep derim bir gazetecinin bir yılı normal insanların üç yılına eş değerdir diye) bu tecrübeme dayanarak Rusya, 15 Haziran’da önce düzenli uçuşların, 1 Temmuz’da charterların üzerindeki yasağı kaldırır diyorum.

Bu arada yukardaki tablodan da daha iyi bir ihtimal var. O da en tepedeki iradenin kullanacağı tek kelime…”