Avrupa ve Rusya’nın kısıtlamalarına rağmen Antalya rakiplerini geçmeyi başardı

Rusya’nın bu sene siyasi nedenlerle uzattığı uçuş yasağına rağmen Antalya, rakip Akdeniz destinasyonlarını bu hafta sonu da geride bırakmayı başardı. Recep Yavuz’un paylaştığı destinasyon verilerine bakıldığında Rus turistin yurt içi tatil tercihinden sonra Güney Kıbrıs’ta Larnaca dışında popüler destinasyonları tercih etmediği ve Antalya’yı beklediği görülüyor.

Veriler bize gösteriyor ki; Rusya’nın uçuş yasaklarını sonlandırması, Avrupa’nın Antalya’yı kırmızı listeden çıkarması sonrası Antalya turizm sektörü geçen yıldan çok daha iyi bir sezon geçirecek. 

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, geçen yıl olduğu gibi bu yılda; resmi hiçbir kurumun yapmadığı veri toplama, analiz etme ve halkla paylaşma işini sürdürmeye devam ediyor. Yavuz’un 5 Haziran Cumartesi paylaştığı verilere göre Antalya tüm kısıtlamalara ve uçuş yasaklarına rağmen Akdeniz’deki rakiplerinden daha fazla turist almaya devam ediyor.

 

Antalya’ya 136 uçak ile 25.562 kişi geldi

Yavuz’un paylaştığı verilere göre Cumartesi günü; Antalya’ya 136 uçak ile 25.562 kişi geldi. İlk üçte yer alan ülkelerden gelen uçak ve yolcu sayısı: Ukrayna’dan 38 uçak ile 7.578 kişi, Polonya’dan 26 uçak ile 4.825 kişi ve Almanya’dan 22 uçak ile 4.099 kişi geldi.

Mayorka, 144 uçak ve 26.113 kişi ile bu hata zirvede

Mayorka ise; 144 uçak ve 26.113 kişi ile bu hata zirvede. Almanya 80 uçak ve 14.531 kişi ile Mayorka’yı tercih eden Avrupa ülkelerinin başında yer alıyor.

Ruslar nereye gidiyor?

Yavuz’un paylaştığı destinasyon verilerine bakıldığında Rus turistin yurt içi tatil tercihinden sonra Güney Kıbrıs’ta Larnaca dışında popüler destinasyonları tercih etmediği ve Antalya’yı beklediği görülüyor.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 5 Haziran Cumartesi günü kendi bloğunda “Turistler nereye gidiyor?” başlıklı bir yazı yayınladı. Yavuz, Akdeniz’deki popüler tatil destinasyonlarına inen uçak sayıları derleyerek elde ettiği sonuçları yazısında paylaştı. Bizde o verileri ve Yavuz’un yazısını sizinle paylaşıyoruz.

“Turistler nereye gidiyor?”

Geçen sene Temmuz da başlayan turizm hareketliliği bu sene 1 ay önce başladı. Yoğunluk Akdeniz’de. Portekiz’den Mısır’a 10 Akdeniz ülkesi tatilcilerin kafasında.

Önce güven, ardından güzel ve kaliteli bir tatil ve uygun bütçeye göre karar veriliyor. Tabii bir de kısıtlamalara dair düzenlemeler.

Türkiye bu anlamda 1 Haziran itibarı ile önemli bir adım attı. Bazı ülkelerin planları şaşmış olabilir. Turizmde rekabete ok ama kıskançlığa yer yok. Her ülke diğer ülkelere muhtaç…

Aşağıda önemli Akdeniz destinasyonlarının bugünkü planlanan uçuşlarını derledim.

Haftaya bu sayılar ikiye üçe katlanmış olacak. Zira seyahat bu sene insanların moral motivasyonu ve hatta ruhsal yorgunluklarını tedavi edebilecek yegane imkan…