Ukrayna’ya hangi belgelerle giriş yapılabilecek?

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, ülkeye girişlerde aşı olanların sunması gereken belgelere ilişkin bir bilgilendirme notu paylaştı. İşte detaylar…

Ukrayna’ya girişlerde COVID – 19’a karşı aşı olunduğunu doğrulayan belgelerin düzgün bir şekilde doldurulması gerekiyor; ancak tüm COVID – 19 aşıları sınırı geçme hakkı vermiyor.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Basın Servisi tarafından Devlet Gümrük Hizmeti’nin gerekliliklerine atıfta bulunularak bildirdiğine göre aşı, acil durumlarda kullanım için onaylanan Dünya Sağlık Örgütü ilaçlar listesine dahil edilmiş olmalıdır.

AŞI BELGESİ AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİN TAMAMINI İÇERMELİDİR:

  • Kişinin adı, doğum tarihi, cinsiyeti, uyruğu, imzası ve kimlik belgesi numarası (pasaport, kimlik numarası vb.);
  • Aşının adı, üretici firma, uygulama tarihi;
  • Aşının uygulandığı hastalığın adı net olarak yazılmalı;
  • İşlemi yapan doktorun adı ve kaşesi

SPUTNIK AŞISI KABUL EDİLMİYOR

Bakanlık ayrıca, gümrük memurlarının, Sputnik V aşısı ile aşı yapıldığına dair belgeleri olan yabancıların kontrol noktalarından girmeye çalıştıklarında vakalarla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. Sputnik V aşısı DSÖ listesinde yer almadığı için sınırı geçme hakkı vermemektedir.

Ukrhaber’in aktardığı bilgilere göre; Bakanlar Kurulu, 2 Haziran tarihli kararnamesi ile “PCR Testi haricinde” “tam aşı belgesi” veya “antijen testi” olan yabancıların da girişine izin veriliyor.