CEO’lar: Verilere ve riske dayalı bir yaklaşım ile küresel seyahat mümkün!

İngiltere ve ABD havayolu ve havalimanı CEO'ları bir kez daha transatlantik seyahatin açılması çağrısında bulundu.

Birleşik Krallık-ABD yolcu hizmetleri sunan tüm havayollarının CEO’ları, Heathrow Havalimanı ve diğer CEO’larla birlikte transatlantik seyahatin yeniden açılması için bir kez daha çağrıda bulundu. American Airlines, British Airways, Delta Air Lines, JetBlue, United Airlines ve Virgin Atlantic’in patronları, hem İngiltere’nin hem de ABD’nin, seyahatin güvenli bir şekilde açılmasını sağlayacak şekilde dünyanın önde gelen aşı programlarına sahip olduğuna dikkat çekti.

  • CEO’LAR HER İKİ HÜKÜMETİ DE SINIRLARI SEYAHATE YENİDEN AÇMAK İÇİN VERİLERE VE RİSKE DAYALI BİR YAKLAŞIM BENİMSEMEYE ÇAĞIRDI.
  • SÜRESİZ OLARAK KAPANMAYA DEVAM EDEMEYİZ
  • POLİTİKACILAR, COVID’İN BİZİ YÖNETMESİNE İZİN VERMEK YERİNE BİZİM YÖNETTİĞİMİZ BİR GELECEĞE BAKMAYA BAŞLAMAK İÇİN İKİ ÜLKEDEKİ BAŞARILI AŞI PROGRAMLARINI ELE GEÇİRMELİ.
  • VERİLERE VE RİSKE DAYALI BİR YAKLAŞIM İLE KÜRESEL SEYAHAT MÜMKÜN

ABD’de yetişkinlerin yüzde 63,5’i en az bir doz alırken ki bu yetişkinlerin yaklaşık yarısına tekabül etmektedir – 139 milyon kişi tamamen aşılanmıştır. Birleşik Krallık ‘ta yaklaşık 68 milyon aşı yapıldı – bu ise ülkenin yetişkin nüfusunun yüzde 75’inden fazlasına karşılık gelmektedir. CEO’lar her iki hükümeti de sınırları seyahate yeniden açmak için verilere ve riske dayalı bir yaklaşım benimsemeye çağırdı.

Basın görüşmesindeki isimler arasında bulunan American Airlines CEO’su Doug Parker, British Airways CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Sean Doyle, Delta Air Lines CEO’su Ed Bastian, Heathrow CEO’su John Holland-Kaye, JetBlue CEO’su Robin Hayes, United CEO’su Scott Kirby, ABD Seyahat Birliği vardı. Başkan ve CEO Roger Dow ve Virgin Atlantic CEO’su Shai Weiss, British American Business CEO’su Duncan Edwards’ın yaptığı ev sahipliğinde düzenlenen panel etkinliğinde güçlerini birleştirdi.

Katılımcılar bir yıldan fazladır süren seyahat kısıtlamalarının ardından konuşarak, ABD’nin Birleşik Krallık’ın ‘yeşil listesinde’ olmasının yararlarını tartıştılar, bu da ABD’den gelen yolcuların artık Birleşik Krallık’a vardıklarında kendilerini tecrit etmelerine gerek kalmayacağı anlamına gelmektedir. ABD’nin, Birleşik Krallık sakinlerinin ABD’ye girmesi için transatlantik koridorunu açmak için Birleşik Krallık ile ilgili seyahat yasağını (212(f) emri olarak adlandırılan) kaldırmasından doğacak faydalar da tartışılmıştır.

Bunların yanı sıra, katılımcılar; transatlantik bağlantıların kapalı kaldığı İngiltere işletmelerinin her gün 23 milyon sterlin kaybettiğini söyleyen rakamları aktarıp, 2019 yılında iki ülke arasında 900.000 ton kargo transfer edildiği bilgisini paylaştı.

AŞIL OLANLARA KISITLAMASIZ SEYAHATİN ÖNÜ AÇILMALI

British Airways Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sean Doyle; “Başkan Joe Biden ve Başbakan Boris Johnson bu hafta bir araya geldiklerinde, iki düşük riskli ülkeyi vatandaşlarımıza ve ekonomilere büyük bir maliyetle ayıran transatlantik yasağını ele almalılar. Bilim ışığında ilerleyip yargılarını uygun bir risk analizine dayandırmalarına acilen ihtiyacımız var, bu da başarılı aşı sunumlarımızın sunduğu korumadan hepimizin faydalanmasına izin vermektedir. Birleşik Krallık’ta bu, aşılı yolcular için kısıtlamasız seyahat etme yolu da dahil olmak üzere trafik ışığı sisteminin amaca uygun hale getirilmesi ve ‘amber listesi’ ülkelerini çevreleyen karmaşıklıktan kurtulmak, karantinayı ortadan kaldırmak ve yolcuların yapması gereken test sayısını azaltmak anlamına gelmektedir.

“BİLİMSEL VERİLER SEYAHATİN ÖNÜNÜ AÇIYOR AMA POLİTİKA YAPICILAR BUNA İZİN VERMİYOR”

Heathrow CEO’su John Holland-Kaye şunları söyledi: “İngiltere ve ABD arasındaki bağlantı, küresel ekonominin en büyük motorlarından biridir. Bilimsel veriler, transatlantik seyahat ve ticaretin güvenli bir şekilde yeniden açılabileceğini ve politika yapıcıların ertelediği her gün, ülkelerimizdeki çalışkan insanların işlerini, geçim kaynaklarını ve ekonomik şanslarını gereksiz yere riske attığını göstermektedir. Süresiz olarak kapanmaya devam edemeyiz. Politikacılar, COVID’in bizi yönetmesine izin vermek yerine bizim yönettiğimiz bir geleceğe bakmaya başlamak için iki ülkedeki başarılı aşı programlarını ele geçirmeli.”

“İnsanların normal hayatlarına geri döndüklerini ve sevdikleriyle yeniden bir araya geldiklerini gördükçe, ülkelerimizin enfeksiyon oranlarının, yolcuların aşı olmaları veya uçağa binmeden önce negatif PCR testi yapabilmeleri koşuluyla ABD ile Birleşik Krallık arasında seyahat etmek için çok düşük bir riske işaret ettiği açıktır “dedi Delta Air Lines CEO’su Ed Bastian. “Mayo Clinic ile yaptığımız modelleme çalışmalarımız, Birleşik Krallık ile ABD arasında seyahat eden bir uçağa bulaşma riskini milyonda bir olarak ortaya koymaktadır”

American Airlines’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Doug Parker, “Amerikan ve diğerlerinin pandemiyi yönetmek için aldığı önlemlerden ve seyahate dönen müşterilerimize güvenli, sağlıklı ve keyifli bir deneyim sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “ABD ve İngiltere arasındaki seyahatin yeniden açılması, hem seyahat endüstrisinde hem de küresel ekonominin toparlanmasında kritik bir sonraki adımdır. Aşı bulunabilirliği artmaya devam ederken, iş ve eğlence amaçlı müşterilerimizin Atlantik’i geçmek için giderek daha istekli olduklarını biliyoruz ve bunu yaptıklarında bunun ABD, İngiltere ve dünyadaki ekonomilere büyük bir destek sağlayacağını biliyoruz. Bu önemli kararı alırken her iki hükümetle de çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

United CEO’su Scott Kirby, “Pandemi boyunca uzmanlar hükümetleri, işletmeleri ve halkı bilimi takip etmeye teşvik etti” dedi. “United ve diğer havayolları tam da bunu yaptı ve iki ülke arasındaki hava koridoru gibi önemli uluslararası rotaları güvenle yeniden açmak için gerekli güvenlik protokollerini uygulamaya koydu. Newark ve Heathrow arasındaki Covid’siz uçuş denemeleri ve ABD Savunma Bakanlığı’nın United uçaklarında yürütülen hava filtreleme çalışması gibi programlar, yalnızca bilimsel bilgi birikimine katkıda bulunmakla kalmadı, uçakta neredeyse var olmayan viral bulaşma oranlarını da gösterdi. Mobil uygulama aracılığıyla yolcular, uluslararası seyahatten önce doğrulanmış test sonuçlarını ve aşı kayıtlarını bu uygulamaya yükleyebilir.

“ABD’NİN İNGİLTERE’NİN ‘YEŞİL’ LİSTESİNDE OLMAMASI İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK”

Virgin Atlantic CEO’su Shai Weiss, “ABD’nin İngiltere’nin ‘Yeşil’ listesinde olmaması için hiçbir neden yok. Bu aşırı temkinli yaklaşım, hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de başarılı aşılama programlarının faydalarından yararlanamamaktadır. ABD ile transatlantik bağlantılar kısıtlanmış olsa da, İngiltere ekonomisine her gün 23 milyon sterline mal oluyor. Başbakan Johnson ve Başkan Biden’ı, G7 Zirvesi’nde en önemli öncelik haline getirerek, göklerin açılmasına öncülük etmeye çağırıyoruz. Müşteriler, aileler ve işletmeler güvenle rezervasyon yaptırmalı ve seyahat etmelidir. 15 aylık kısıtlamaların ardından artık harekete geçme zamanı” dedi.

SON HAFTALARDA SEYAHATTEKİ ARTIŞ DİKKAT ÇEKİCİ

JetBlue CEO’su Robin Hayes “Vaka sayısı düştüğü ve aşı oranları arttığı için son haftalarda seyahatteki artış dikkat çekiciydi ve ABD ile Birleşik Krallık arasındaki seyahat talebinin iki ülke arasında kurulmuş bir seyahat koridoru ile benzer bir toparlanma modeli izleyeceğinden eminiz” dedi. “Latin Amerika ve Karayipler ağımızdaki uluslararası destinasyonlar gezginlere açıldıkça ve daha az sınır kısıtlamasıyla seyahat etmek daha kolay hale geldikçe, bu destinasyonlara uçan insan sayısında kayda değer bir artış gördük. Veriler, belirli sağlık ve güvenlik protokolleri yürürlükte kaldığında insanların güvenli bir şekilde seyahat edebileceğini gösterdi ve Birleşik Krallık’ın, diğer birçok ülkede halihazırda başarılı olana benzer revize edilmiş sınır kısıtlamaları uygulaması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Yakın tarihli bir York Aviation raporu, uluslararası seyahatin ikinci bir “kayıp yazın” yeniden açılmasının Eylül ayına kadar ertelenmesi durumunda 55,7 milyar sterlin ticaret kaybına ve 3 milyar sterlin turizm GSYİH’sine yol açacağını belirtti. ABD Seyahat Birliği’nin analizine göre, uluslararası seyahat kısıtlı kalmaya devam ederse, ABD ekonomisine toplam 325 milyar dolar kayıp ve 2021’in sonunda 1,1 milyon işe mal olacak.

ABD Seyahat Birliği Başkanı ve CEO’su Roger Dow, “Salgın nedeniyle kaybedilen milyonlarca seyahat destekli ABD işi, uluslararası ziyaretçilerin dönüşü olmadan değiştirilemez ve Birleşik Krallık, 1 numaralı denizaşırı seyahat pazarımızdır” dedi. “Uluslararası seyahati yeniden başlatmak için bilim odaklı bir yaklaşımı geliştirmek çok önemlidir ve iki ülkenin aşılar ve azalan enfeksiyonlar konusundaki mükemmel kayıtları ve güçlü ilişkileri nedeniyle ABD-İngiltere koridoru başlamak için mantıklı bir yer” dedi.

Grup, ABD hükümetini, ABD’ye gelmeden önce negatif bir COVID testi yapan veya tam aşıları olan veya iyileşme kanıtı sunabilen Birleşik Krallık yolcuları için giriş koşullarını kaldırmayı düşünmeye teşvik etti.

İngiltere tarafında, Başbakan Boris Johnson’dan, ‘yeşil liste’ ülkelerinden İngiltere’ye dönen yolcuların, varışlarında pahalı ve zaman alıcı bir PCR testi tamamlama ihtiyacını ortadan kaldırmayı düşünmesi istendi, bunun yerine bakım evlerinde ve okullarda kullanılan, yalnızca PCR testi gerektiren yanal akış testleri yapılması çağrısında bulundu.

www.businesstraveller.com’da yer alan haberi Sibel Gür çevirdi.