Asil Özbay Afrika’yı motosikletiyle keşfe çıkıyor

Asil Özbay, ‘Bir kadının gözünden Afrika’ belgesel projesi kapsamında motosikletiyle tek başına Afrika ülkelerini keşfedecek.

Last Updated on 21 Haziran 2021 by Yaşar Çelik

İstanbul Gedik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Asil Özbay, bir belgesel projesi kapsamında motosikletiyle tek başına Afrika ülkelerini keşfetmeye hazırlanıyor.

Sputniknews.com’da yer alan habere göre ‘motosikletle dünya turu’ hayaliyle daha önce Avrupa ve Asya’da onlarca ülkede binlerce kilometre kateden İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Asil Özbay, ‘Bir kadının gözünden Afrika’ belgesel projesi kapsamında motosikletiyle tek başına Afrika ülkelerini keşfedecek.

Geçen yıl ‘Kadınlara özgürlük yakışır’ mottosuyla motosikletiyle dünyanın çatısı olarak adlandırılan Khardung La tepesine gitmek için 15 bin 200 kilometrelik, 60 günlük bir yolculuk yapan Özbay, birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra 60 gün süren Fas yolculuğu yapmıştı.

Özbay bu seneki Afrika yolculuğuna, karayolunu güvenlik ve pandemi nedeniyle kullanamadığı için yarın (22 Haziran) uçakla Kenya’ya giderek başlayacak.

Önceki motosiklet yolculuklarındaki gibi tüm yol serüvenini sosyal medya hesaplarından günlük paylaşan ve belgesellerle aktaran Özbay, Afrika’da kabileler, köy hayatı ve kıtanın genel gündelik hayatının dokusunu yansıtan belgeseller çekmeyi planlıyor.

Asil Özbay, yaklaşık 30 bin kilometre yol kat edeceği, 6 ay sürmesini planladığı Afrika serüvenine Kenya’dan başlayarak Etiyopya, Tanzanya, Uganda, Ruanda, Zambiya gibi özellikle Sahra altı ülkeleri kapsayacak şekilde devam edecek.

Okuma önerileri:

Üç kıtayı motosikletiyle geçti: Hem turist, hem değil!

Arel Üniversitesi’nde Asil Özbay’dan motosikletli seyahat hikayeleri

“Farklı kültürler arasında köprü olmak istiyorum”

19 yıllık motosiklet tutkusunu ve Afrika yolculuğundaki hedeflerini de anlatan Özbay, geçen yıl 15 bin 200 kilometrelik, 60 günlük zorlu yolculuğun ardından dünyanın karayoluyla gidilebilen en yüksek zirvesi olarak bilinen 5 bin 359 metre rakımlı Khardung La tepesine ulaştığını anımsattı. Motosiklet yolculuğunun zorluk ve güzelliklerle iç içe olduğunu söyledi.

“Motosikletiyle dünya turu yapan bir Türk kadını”

Özbay, kıtalar arası yolculuklarında özellikle az gidilen coğrafyalara öncelik verdiğini belirterek, “Gittiğim her yerde objektif bir şekilde dijital içerikler üretip insanlarla paylaşmaktan keyif alıyorum. Aslında farklı kültürler arasında köprü olmak istiyorum” dedi.

Bu yılki Afrika yolculuğunda öncekilerden daha farklı hedefler koyduğunu dile getiren Özbay, “İnsanlar o kocaman motosikletin üzerinde beni gördüklerinde şaşırıyorlar. Bu beni mutlu ve motive ediyor. Afrika’daki yaşamları da motosikletimle keşfederek tüm dünyayla paylaşmak istiyorum. Özellikle Afrika’da güncelliğini koruyan kabilelerin belgesellerini çekmek istiyorum. Şimdiden çok heyecanlıyım. Bu defa hem bir gezi, hem keşif yolculuğu bunun yanında bilimsel iş birliklerine açık olacağım. Üniversitemle Afrika’dan buraya gelmek isteyen başarılı öğrencilere burs imkanı vermek istiyoruz. Aynı zamanda dünya medyasında harita üzerinde motosikletiyle dünya turu yapan bir Türk kadını profilini de göstermek istiyorum. Yolculuklarım bireysel ama toplumsal boyutu da var. Yüzlerce mesaj alıyorum. İnsan isterse tutkuyla başaramayacağı bir şey yok. Bunu göstermeye çalışıyorum” dedi.