Turistlere Covid-19 aşısı vadeden 5 ülke

Uluslararası seyahatler için çoğu ülke negatif PCR testi sonucu ya da aşı belgesi talep ederken bazı ülkeler turistler için Covid-19 aşısı vadediyor.

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişi aşılanmış durumda ve bazı hükümetler zor geçen bir yılın ardından turizm yaralarını sarmak için ellerindeki aşı dozlarını kullanmaya niyetli.

Peki seyahat paketine aşıyı da ekleyen ya da ücretsiz dozları şehir merkezlerinde uygulayan ülkeler hangileri?

Euronews’tan Gizem Sade, turistler için Covid-19 aşısı vadeden 5 ülkeyi derledi.

İşte turistlere Covid-19 aşısı sunan ya da sunmayı planlayan 5 ülke:

1. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde mayıs ayından bu yana ünlü Times Meydanı gibi mekanlara kurulan aşı merkezleriyle ziyaretçilere tek dozluk Johnson & Johnson aşısı uygulanıyor.

Alaska Eyaleti’nde de turistler eyaletteki havaalanlarına ulaştıklarında Pfizer ya da Moderna aşılarından biriyle yine tek doz aşı yaptırabiliyor.

Ellerindeki fazla dozları turistlerle paylaşan diğer ABD eyaletleriyse Arizona, Florida, Louisiana ve Teksas.

2. MALDİVLER

Maldivler’de turizm yetkilileri ada nüfusunun tamamının aşılanmasının ardından “Ziyaret et, aşılan, tatil yap” programı uygulanacağını açıkladı.

Dünya’nın önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Maldivler’de halihazırda yetişkin nüfusun yalnızca yüzde 41’i aşılanmış durumda. Maldivlerin turistler için aşı teklifi bu yılın yaz sezonuna yetişemeyecek görünüyor, ancak gelecek yıl için umut vadediyor.

3. BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de Haziran ayından itibaren turistler Pfizer ya da Sinopharm aşılarından birine erişebiliyor.

Aşı randevuları ülkenin Covid-19 mobil uygulamasına pasaport bilgileri girilerek alınıyor.

4. ENDONEZYA, BALİ

Endonezya’ya bağlı Bali Adası, Dünya’nın popüler tatil destinasyonlarından biri. Bali yakın zamanda tatil paketlerine Covid-19 aşısını da eklemeyi planlıyor.

Endonezya’da halihazırda salgının başından bu yana en yüksek Covid-19 vaka sayısının görüldüğü bir dönemde. Bu nedenle turistlere Covid-19 aşısı sunulmaya başlanacak tarih henüz belirsizliğini koruyor.

Bu girişim hayata geçirildiğinde turistlerin AstraZeneca ya da Sinopharm aşılarını, tatil paketlerine eklenecek bir fiyatla yaptırabilmesi bekleniyor.

5. RUSYA (Tek doz için 1200 ila 2200 Euro istiyor)

Rusya elindeki aşı stoğunu turistlerden kâr elde etme fırsatı olarak kullanıyor. Ülkede turistlerden tek doz Sputnik V aşısı için 1200 ila 2200 Euro’luk (yaklaşık 12 bin ila 22 bin Türk Lirası) bir ücret alıyor.

Öte yandan Rusya’nın henüz turist vizesi vermediği düşünüldüğünde, turistlerin nasıl aşılanacağı konusu muallakta kaldı.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkanı Andrei Ignatyev, “Aşı hazır ancak Rus aşısı yaptırmak isteyen yabancı ziyaretçiler için vize desteği ve yasal giriş sorunları henüz çözülmedi” şeklinde konuştu.