Delta Varyantı Türkiye turizmini etkilemeye başladı

Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Deposit Photos

Tam sezon açıldı seyahatler başladı derken bir kötü haber de İsrail’den geldi. İsrail, koronavirüs vaka sayısındaki artışa karşı Türkiye, İngiltere, Kıbrıs ve Gürcistan’ı “kırmızı” listeye aldı. Bu 4 ülkeye gitmek isteyen İsrail vatandaşları  özel izin alacak ve dönüşte kendi ülkesinde karantinaya girecek.

AŞILAMA ORANI YÜZDE 56

Nüfusun yüzde 56’sının tamamen aşılandığı ve virüsle mücadelede model ülke olarak görülen İsrail’de koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artış nedeniyle yeni önlemler yürürlüğe giriyor.

SADECE ÖZEL İZİNLE SEYAHAT EDİLEBİLECEK

© Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Bakanlar Kurulu’nun koronavirüs önlemlerinin ele alındığı toplantısında uçak yolculuklarına yeni kısıtlamalar getirildi. İsrail’den sadece özel izinle seyahat edilebilecek “kırmızı liste”deki ülkeler arasına Türkiye, İngiltere, Gürcistan ve Kıbrıs eklendi. Aşılanmış yolcuların da bu ülkelerden İsrail’e girişte karantinaya alınması ve negatif test sonucu ibraz edene kadar karantinada kalması gerekecek. Aşılanmamış yolcular ise bir hafta karantinaya alınacak.

“YEŞİL KİMLİK” UYGULAMASI DA YENİDEN YÜRÜRLÜĞE SOKULUYOR

Bakanlar Kurulu kararına göre “Yeşil Kimlik” uygulaması da yeniden yürürlüğe sokuluyor. Covid-19 geçirmiş ya da aşılanmış kişilere pek çok alanda muafiyetler getiren ve Şubat ayında yürürlüğe sokulan uygulama, vaka sayılarının hızla azalması ve kısıtlamaların ülke genelinde kaldırılmasıyla birlikte son bulmuştu.

KALABALIK ETKİNLİKLERE KISITLAMA

Kararlaştırılan yeni kısıtlamalardan biri de 100 kişiden fazla kişinin katıldığı etkinlikleri kapsıyor. 12 yaş üstündeki kişilerin bu tür etkinliklere katılabilmek için aşılanmış ya da iyileşmiş olduğuna dair belgeyi ya da negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekecek. Spor müsabakaları, kültürel etkinlikler, spor ve fitness salonları, restoranlar, konferanslar ve ibadet yerleri de bu uygulamadan etkilenecek.

AŞI OLMAK İSTEMEYENLER TEST MASRAFLARINI KENDİ ÖDEYECEK

Bakanlar Kurulu ayrıca, aşı olmak istemeyen vatandaşların 8 Ağustos’tan itibaren test masraflarını kendilerinin karşılamasını kararlaştırdı.

YENİ UYGULAMALAR HAFTAYA BAŞLIYOR

Yeni önlemlerin koalisyon hükümetince onaylanmasının ardından bir hafta içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

MASKE TAKMAK BAZI YERLERDE TEKRAR ZORUNLU OLDU

İsrail’de Çarşamba günü de eğlence salonlarına kısıtlamalar getirilmiş, Haziran ayında kaldırılan maske zorunluluğu yeniden uygulamaya konmuştu.

VAKA SAYILARINDAKİ ARTIŞIN, DELTA VARYANTINDAN KAYNAKLANDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

İsrail’de günlük vaka sayıları yeniden binin üzerinde seyrederken son 24 saatte bin 336 yeni vaka tespit edildi. Vaka sayılarındaki artışın, koronavirüsün çok daha bulaşıcı olan Delta varyantından kaynaklandığı düşünülüyor.

© Deutsche Welle Türkçe