Uluslararası seyahat kısıtlamaları sürecek

Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulamaya başladı
Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulamaya başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) delta varyantı kaynaklı Covid-19 vaka sayılarındaki artış nedeniyle mevcut uluslararası seyahat kısıtlamalarını yürürlükte tutmaya karar verdi.

tr.euronews.com’da yer alan habere göre, Beyaz Saray, sadece vakaların değil aşı karşıtlığının da giderek arttığı kıtada, salgın kısıtlamalarını yeniden gözden geçirdi.

Daha hızlı yayılan delta varyantının Avrupa’da da tırmanışta olmasını dikkate alan yetkililer, transatlantik seyahati yoğunlaştırma konusunda daha “yavaş adım atma” kararı aldı.

“Delta varyantı kaynaklı vakalar özellikle aşılanmamış olanlar arasında artıyor”

Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki de yaptığı açıklamada, “Delta varyantı kaynaklı vakalar, özellikle aşılanmamış olanlar arasında artıyor ve önümüzdeki haftalarda artması muhtemel görünüyor” diyerek, kısıtlamaların şimdilik devam edeceğini belirtti.

Avrupa’nın neredeyse genelinde iki doz aşı olmuş Amerikalılar için kısıtlamaları gevşetildi, ancak Birleşik Krallık, ABD’den gelen çoğu ziyaretçi için hala karantina istiyor.

“Aşı karşıtları ülkeyi gereksiz bir çıkmaza sokuyor”

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’in Sağlık Başdanışmanı ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Covid-19 vakalarının giderek arttığını ve aşı karşıtlarının ülkeyi “gereksiz bir çıkmaza” götürdüğünü söyledi.

ABD’de önde gelen sağlık kuruluşları da salgına karşı sağlık çalışanlarına aşılama zorunluluğu getirilmesi çağrısında bulundu.