Ulusal rezervasyon sistemini oluşturmayı planlıyor

Rusya turistler için ulusal rezervasyon sistemi oluşturmayı planlıyor.

Rus hükümeti, 2035 yılına kadar ülkede turizm kalkınma stratejisini uygulamak için başta havayolu taşımacılığı olmak üzere iç turizmde yapılan konaklama rezervasyonlarını da içeren ulusal rezervasyon sistemi geliştirmeyi planlıyor.

Dünyaca ünlü çevrimiçi konaklama rezervasyonu sitesi Booking.com’un bir benzerini Rusya’da uygulamayı planlayan hükümet, tüm iç turizm faaliyetlerini bir arada toplayarak ulusal rezervasyon sistemine ülkedeki tüm otel ve tur aktivitelerini dahil edebilir.

Kommersant’a hükümetin planladığı bu sistemle ilgili yorumlarda bulunan Data Insight’ın Yönetici Ortağı Boris Ovchinnikov, otel rezervasyon sistemlerinin havayolu taşımacılığı rezervasyonları ile karıştırılmaması gerektiğini belirterek; “ulaşım güvenliğinin sağlanması çerçevesinde uçak rezervasyonu işlemleri, otel odası rezervasyonları sırasında gerekli olan kişisel verilerle farklılık gösteriyor. Bu yüzden iki sistem de farklı teknolojik altyapıyla çalışma düzeyi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“Havayolu taşımacılığında uygulanan rezervasyon sistemleri belirli sayıdadır. Sınırlı sayıda havayolu sunucusu ve veritabanı bulunuyor. Yolcu bilgileri standart bir şekilde yapılandırılıyor. Fakat Rusya’da binlerce otel var ve her otelin çalışma standartları birbirine uymuyor” diyen Boris Ovchinnikov otel ve uçak bileti rezervasyonlarının entegre edilemeyeceğini vurguladı.

Booking.com’un Rusya’daki çevrimiçi rezervasyon pazarının yüzde 80’inden fazlasını elinde bulundurduğunu söyleyen uzman, böyle bir projenin dev uluslararası oyuncuların bulunduğu piyasadaki rekabete dayanamayabileceğini belirterek, Rusya’daki otellerin asla Booking.com’dan vazgeçemeyeceğinin de altını çizdi.

Kaynak: Gazetemru.com