Bu yıl Türkiye’ye kaç Rus turist gelebilir?

Antalya’ya gelen turist sayısı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), bu yıl Türkiye’ye ne kadar Rus turist gelebileceğini açıkladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, 2021 yılının sonuna kadar yaklaşık 4 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret edebileceğini bildirdi.

2019 yılında Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının 6.9 milyon kişi olduğunu hatırlatan Gorin, salgına rağmen 2020’de 2.1 milyon Rus vatandaşının Türkiye’ye gittiğini vurgularken; bu yılın sonunda oluşacak rakamların 3.5 milyon ile 4.5 milyon kişi arasında değişebileceğini aktardı.

“Nisan – Haziran döneminin geçici olarak kapandığını da göz önüne alırsak bu yıl Rusya’dan Türkiye’ye turist akışı 2019 rakamlarının en az yüzde 60’ına ulaşabilir” diyen Gorin, Türkiye’ye Rusya’nın tüm uluslararası havaalanlarından uçuşlara izin verildiğini, aynı zamanda hem charter hem de düzenli uçuşlar gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Gazetemru.com’un haberine göre Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Yuriy Barzykin ise, Mısır uçuşlarının Ağustos itibariyle başlamasına rağmen Rusya’dan yalnızca bir havayolu şirketine uçuş izni verildiğini belirterek, “Rossiya Havayolları Mısır tatil beldelerine yalnızca 10 uçuş düzenleyecek. Arzdaki düşüş Mısır tatil paketlerinin fiyatlarını artıracak. Bu yüzden Türkiye yine avantajlı” diye konuştu.