Türkiye’de tatil yapmak isteyen Ruslar kredi çekiyor

Kredi Kartlarında Ek Sıkılaştırma Olacak mı?

Last Updated on 11 Ağustos 2021 by Yaşar Çelik

Rusya’da temmuz ayında konut ve nakit ihtiyaç kredileri genel olarak gerilerken, POS tabir edilen satış noktası kredilerinin sayısı arttı. Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi, Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus turistlerin tur almak için özellikle bu kredileri tercih ettiğini yazdı.

Frank RG verilerine göre, temmuz ayında dağıtılan POS kredilerinin toplamı 28 milyar ruble civarında (380 milyon dolar). Segmentte geçtiğimiz yıla kıyasla toparlanma gözlendiğini belirten analistler, yine de tutarların 2018-2019 yıllarının gerisinde olduğuna dikkat çekiyor.

Ruslar Türkiye tatili için kredi çekiyor

Gazete ayrıca temmuzda dağıtılan ipotek kredilerinin yüzde 21, nakit kredilerin de yüzde 2,1 oranında gerilediğini aktarıyor.

POS kredilerindeki artış konusunda uzmanlar hane halkı gelirlerinin artmadığını, ancak insanların tatil gibi ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere erişebilmek için borçlanma yoluna gittiği görüşünde. Banka yetkilileri ise kredilerdeki artışı ertelenen ihtiyaçlara bağlıyor. Buna göre, ekonomideki toparlanma sürdükçe POS kredilerdeki artış eğilimi de devam edecek.

Kaynak: www.turkrus.com

Rusların bankalara olan borçları 23 trilyon rubleyi aştı

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, 1 Temmuz itibariyle Rus vatandaşlarının bankalara olan borçları yılın başından bu yana 2,3 trilyon artarak 23 trilyon rubleyi aştığı belirlendi.