Rusya için 6 aylık vize yürürlükte… İşte detaylar…

Rusya, yeni yasa ile 25 Ağustos’tan itibaren yabancılara altı ay süreli Rusya vizesi vermeye başladı. Ancak koronavirüs önlemleri nedeniyle, şu anda turist vizesi verilen ülke sayısı 59.

Mayıs başında Duma’da kabul edilen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan ve şimdi yürürlüğe giren “Yabancılar için turist vizesi alma sürecini basitleştirme yasası” uyarınca, turistler resmi otoritelerde onaylanmış listede bulunan bir otel veya diğer konaklama tesisinde yapılan rezervasyonlarını (voucher) belgeleyerek ve seyahat sigortasını belgeleyerek altı aylık vize alabilecek.

Turist vizesi için pasaport, vize başvuru formu, iki adet fotoğraf ile birlikte bulunulan ülkedeki Rusya Konsolosluğu’na başvuru yapabilecek.

HIZLI VİZE İÇİN 70 EURO

Diğer ülkelerle karşılıklılık esası dikkate alınarak, şu an bir aylık olarak verilen turistik vizelerin süresi çok girişli ve altı aylık olarak düzenlenecek.

Turkrus.com’un Rus medyasından aktardığı habere göre, 10 günde alınabilecek vize için 35 Euro, 48 saatte alınabilecek hızlı vize için ise 70 Euro harç ödenecek.

HANGİ ÜLKELERE KAPI AÇILDI?

Rusya’nın hava trafiğini yeniden başlattığı devletlerin vatandaşları, koronavirüs ile ilgili şartları yerine getirmeleri durumunda uçakla Rusya’ya seyahat edebilecek. Türk vatandaşları da listeye dahil.

Kara sınırlarından girişler ise hala kapalı.

Şu ülkelerin vatandaşlarının Rusya’yı turist olarak ziyaret etmesine izin veriliyor:

Abhazya, Avusturya, Azerbaycan, Arnavutluk, Ermenistan, Bahreyn, Belarus, Belçika, Bulgaristan, İngiltere (Britanya), Macaristan, Venezuela, Vietnam, Almanya, Yunanistan, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, Hindistan, Ürdün, İrlanda, İzlanda, İtalya, Kazakistan, Katar, Kıbrıs, Kırgızistan, Çin, Küba, Lübnan, Lihtenştayn, Lüksemburg, Mauritius, Maldivler, Malta, Fas, Meksika, Moldova, Birleşik Arap Emirlikleri, Portekiz, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Kuzey Makedonya, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri, Tacikistan, Tanzanya, Türkiye, Özbekistan, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Sri Lanka , Etiyopya, Güney Osetya, Japonya.